Co to są sorbenty i do czego służą?

Sorbenty to ciała stałe, które charakteryzują się zdolnością do absorbowania cieczy w różnej postaci tj. woda, olej, substancje chemiczne. Możemy je podzielić na kilka grup, kierując się różnymi kryteriami. To jaką substancje są w stanie pochłonąć, będzie zależało miedzy innymi od ich konsystencji (sypka lub włóknina sorpcyjna), pochodzenia materiału (naturalne organiczne, mineralne, syntetyczne), przeznaczenia (uniwersalne, olejowe, chemiczne) czy kształtu (rękawy, maty, poduszki, rolki).

Gdzie znajdą zastosowanie?

Sorbenty znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko przedostania się niechcianych substancji do otoczenia lub potrzebna jest ich natychmiastowa utylizacja.

Jak są oznakowane?

Do rozróżniania sorbentów stosuje się przede wszystkim kolory. Umownie przyjęto cztery barwy:

· żółta – te sorbenty pochłaniają substancje agresywne i niezidentyfikowane
· biała/niebieska – nie wchłaniają wody, zabezpieczają oleje i produkty ropopochodne
· szara – neutralizują płyny przemysłowe, oleje, produkty ropopochodne i wodę

6.png

Podział ze względu na pochodzenie:

· sorbenty naturalne organiczne to te, które pochodzą ze środowiska, czyli torf, kora, celuloza. Nie stosuję się ich jednak często, gdyż nie wykazują dobrej chłonności substancji żrących i niebezpiecznych.

· sorbentami mineralnymi mogą być pokruszone i wysuszone minerały. Są one jednak dość niepraktyczne, gdyż w połączeniu z cieczą, tworzą duże ilości odpadów. O wiele częściej stosowanymi pochłaniaczami są te w postaci granulatów, czyli sorbenty kalcynowane. Ich chłonność to 120% i nie zwiększają swojej objętości po zaabsorbowaniu cieczy.

· najpowszechniejsze sorbenty to te, które zostały wykonane z polimerów. Dzięki bardzo wysokiej chłonności, lekkości i wielozadaniowości znajdują one zastosowanie w wielu różnych gałęziach przemysłu i sytuacjach zagrożenia
np. na drogach. Wielowarstwowe sorbenty polimerowe charakteryzują się nawet 1400% chłonnością. Aby zatrzymać rozprzestrzenianie się szkodliwych substancji w środowiskach wodnych, a następnie móc je usunąć, stosuje się sorbenty hydrofobowe, które nie wchłaniają wody.

Podział ze względu na przeznaczenie:

· sorbenty uniwersalne – chłoną każdą ciecz i nie wykazują z nią reakcji chemicznych. Mogą występować w postaci granulatu lub włókniny sorpcyjnej.

· sorbenty olejowe – są przeznaczone do pochłaniania olejów i cieczy ropopochodnych. Nie chłoną wody. Tak jak sorbenty uniwersalne, występują zarówno w postaci sypkiej jak i włókniny sorpcyjnej.

· sorbenty chemiczne – zabezpieczają otoczenie przed substancjami chemicznymi i nieznanego pochodzenia. Mogą występować w każdej postaci.