Wanny wychwytowe – najważniejsze informacje

Wanny wychwytowe (inaczej ociekowe) to absolutnie niezbędny element wyposażenia każdego warsztatu czy hali produkcyjnej, gdzie na ziemię przedostają się szkodliwe dla środowiska substancje. Wanny wychwytowe zapobiegają bowiem przenikaniu tychże substancji do wód i gleb gruntowych oraz umożliwiają oddawanie ich do utylizacji. Nie bez znaczenia jest jednak to, jaki model wybierzemy spośród wanien wychwytowych oferowanych przez współczesnych producentów. W związku z tym, przed zakupem na pewno warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat wanien wychwytowych – przepisami obowiązującymi w naszym kraju oraz kryteriami, jakie musi spełniać wysokiej jakości wanna ociekowa. Zatem, co mówi polskie prawo, jak duża powinna być wanna wychwytowa i z jakiego materiału wykonana? Jakie wanny wychwytowe – stalowe czy wanny wychwytowe z tworzywa są lepsze?

Wanny wychwytowe – przepisy

Zgodnie z polskim prawem, a dokładniej ustawą z dnia 25 lutego 2011 r. o substancjach chemicznych i ich mieszaninach, ustawą z dnia 27 kwietnia 2001 r. – prawo ochrony środowiska oraz ustawą z dnia 18 lipca 2001 r. – prawo wodne oraz dyrektywy i akty Unii Europejskiej, przedsiębiorca ma obowiązek uniemożliwić przedostawanie się szkodliwych substancji do wód, gleb i powietrza. Co więcej, zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju, dotyczącymi wanien wychwytowych przepisami przedsiębiorca musi również w odpowiedni sposób je zabezpieczyć, a następnie przeznaczyć do utylizacji. Natomiast, jaki rozmiar powinna mieć wanna ociekowa i z jakiego materiału być wykonana? Czy lepsza jest wanna wychwytowa stalowa czy jednak wanna wychwytowa z tworzywa?

4.png

Jak duża powinna być wanna ociekowa?

Nie tylko w sytuacji, gdy istnieje ryzyko skażenia wód i gleb gruntowych niebezpiecznymi dla człowieka i środowiska substancjami polskie prawo zobowiązuje przedsiębiorców do montażu wanien wychwytowych. Przepisy regulują również rozmiar tychże. Zgodnie nimi, pojemność wanny ociekowej na lądzie powinna wynosić 100% pojemności największego zbiornika z niebezpieczną substancją lub 10% ilości tej substancji. Natomiast w przypadku wód chronionych wanna ociekowa musi mieć pojemność równą pojemności zbiornika. A jaki rodzaj wanien wychwytowych ze względu na materiał wykonania jest lepszy – wanny wychwytowe stalowe czy wanny wychwytowe z tworzywa?

Wanny wychwytowe stalowe czy z tworzywa?

Bez wątpienia jedną z istotniejszych kwestii odnośnie wanien wychwytowych jest też materiał wykonania. Na rynku dostępne są wanny wychwytowe stalowe oraz wanny wychwytowe z tworzywa, a dokładniej polietylenu. Nie sposób jednak jednoznacznie rozstrzygnąć, które z nich są lepsze. W tym przypadku wiele zależy bowiem od środowiska, w jakim odbywają się prace, rodzaju przechowywanych substancji oraz samego sposobu ich przechowywania (aktywnie lub biernie). Wanny wychwytowe stalowe to zdecydowanie lepsza opcja do składowania cieczy palnych oraz tych, które grożą skażeniem wód gruntowych. Z kolei wanny wychwytowe stalowe nadają się wyłącznie w przypadku zagrożenia skażenia wód gruntowych. Co więcej, w tego typu wannach ociekowych nie należy przechowywać substancji, które podczas kontaktu ze sobą spowodują reakcje egzotermiczne – to groziłoby naruszeniem struktury wanny.