Kiedy pracownikowi należy się odzież robocza?

Odzież robocza – element o którym nie może zapomnieć żaden pracodawca. Wiele zawodów opierających się na pracy fizycznej, wiąże się z ryzykiem uszczerbku na zdrowiu. Dlatego w niektórych sytuacjach, pracownikom przysługuje prawo do otrzymana od szefa odzieży ochronnej. Musi ona spełniać wszystkie wymagania określone w Ustawie o normalizacji, a pracownik powinien czuć się w niej komfortowo.

Kiedy koniecznie trzeba zaopatrzyć pracownika w odzież roboczą?

Wyróżniamy dwie sytuacje, w których odzież ochronna jest obowiązkowa. Kiedy pracownik  nie jest sam w stanie zaopatrzyć się w odpowiednie ubranie robocze, a jego własne ubranie jest narażone na zniszczenie w skutek wykonywanych obowiązków.

W drugim przypadku trzeba zwrócić uwagę na obowiązujące przepisy BHP. Jeśli jest w nich zapis, o konieczności pracy w odpowiednich ubraniach, jednym wyjściem z sytuacji jest spełnienie wymagań.

A co jeśli wymagania nie zostaną spełnione? W takiej sytuacji, jeśli prywatne ubrania pracownika ulegną zniszczeniu lub zabrudzeniu, a  co gorsza w skutek wykonywanej pracy, jego zdrowie się pogorszy, ma pełne prawo, by zgłosić sprawę do sądu.

Czy istnieje wyjątek od reguły?

Tak. W sytuacji, kiedy pracownik dobrowolnie zadeklaruje, że będzie korzystał z prywatnego ubrania, które spełnia wszystkie przepisy BHP, a jego stanowisko nie wymaga obsługi maszyn i nie jest narażony na silne zabrudzenie czy skażenie, pracodawca, może zgodzić się na taki układ.

Mężczyzna ubrany w pomarańczową odzież roboczą. Na twarzy maska i okulary ochronne

Odzież robocza i odzież ochronna a różne zawody

Trzeba pamiętać, że  do odzieży roboczej zaliczamy wszelkiego rodzaju obrania, noszone przez pracowników np. w szpitalach czy sklepach. Bardziej specjalistyczna natomiast jest odzież ochronna, która jest wykonana z materiałów zapewniających wysoki poziom bezpieczeństwa np. podczas pracy przy instalacjach elektrycznych czy produkcji substancji chemicznych.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze odzieży ochronnej?

Pierwsze, co należy wziąć pod uwagę to przeznaczenie. Każdy zawód niesie różnego rodzaju zagrożenia, dlatego odzież ochronną trzeba dopasować do specyfiki wykonywanej pracy. Ubranie dedykowane do konkretnego zawodu, oprócz odpowiedniego materiału, który zapewni bezpieczeństwo, musi być w odpowiednim rozmiarze. Odzież nie może być ani za duża, ani zbyt ciasna, ponieważ pracownik nie będzie się w niej czuł komfortowo. Aby uniknąć związanych z tym problemów i zbędnych wydatków, musisz zapytać swoich pracowników o noszone rozmiary, a najlepiej pojechać z nimi do sklepu i na miejscu wybrać najlepsze ubranie ochronne. Wtedy również możesz zadbać o to, by ubranie podobało się pracownikom.

Zakupiona odzież jest własnością pracodawcy, dlatego kiedy pracownik rezygnuje z pracy w firmie, jest zobowiązany do oddania ubrania ochronnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *