Indywidualne środki ochrony słuchu

Indywidualne środki ochrony słuchu na czele z nausznikami ochronnymi BHP to niezbędny element wyposażenia każdego pracownika, którego narząd słuchu podczas wykonywania powierzonych mu obowiązków jest narażony na uszkodzenie. Odpowiednia ochrona słuchu jest konieczna zarówno w przypadku, gdy praca wiąże się z długotrwałym hałasem o niskim natężeniu, jak i wówczas, gdy dźwięki są impulsywne, za to głośne. Wobec tego, gdzie, tj. w jakiego typu zakładach pracy szczególnie ważna jest ochrona słuchu w miejscu pracy i jak dobrać odpowiednie ochraniacze słuchu – jakie czynniki uwzględnić podczas wyboru, na co zwłaszcza zwrócić uwagę?

Ochrona słuchu w miejscu pracy

Ochrona słuchu w miejscu pracy, gdzie narząd słuchu pracowników rzeczywiście może ulec uszkodzeniu to absolutna podstawa. W indywidualne środki ochrony słuchu takie, jak nauszniki ochronne BHP pracodawcy powinni wyposażać pracowników budowy, a także tych, którzy pracują w obecności pił łańcuchowych, pistoletów do gwoździ, spawarek i frezarek. Prócz tego, ochrona słuchu jest konieczna w przypadku pracowników lotnisk, przy sprzętach ewakuacyjnych i generatorach. Natomiast, jak dobrać odpowiednie ochraniacze słuchu?

Jak dobrać odpowiednie nauszniki ochronne BHP?

Współcześni producenci indywidualnych środków ochrony słuchu, mając na uwadze konieczność ochrony słuchu w miejscu pracy, gdzie słuch pracowników może zostać uszkodzony, oferują wiele różnych nauszników ochronnych BHP. Które z nich są jednak najlepsze? Jak wybrać właściwe? Po czym poznać wysokiej jakości ochraniacze słuchu? Otóż, dobrej klasy nauszniki ochronne BHP przede wszystkim posiadają poszczególne certyfikaty. Najważniejsza, warunkująca legalne dopuszczenie nauszników do użytku jest norma EN 352-1 lub EN 352-3. Poza tym, warto zwrócić uwagę na jakość poduszek. Jako, że poduszki zużywają się pod wpływem drgań, najbardziej opłaca się zainwestować w wyższej jakości, droższy model, który nie zużyje się tak szybko, a co za tym idzie – posłuży nam dłużej. Podstawowym modelem, który sprawdzi się przy większości prac fizycznych jest ochraniacz z pałąkiem marki JSP – lidera wśród sprzętu BHP, cenionego z uwagi na skuteczność i wytrzymałość produktów. Dla zawodowców, którzy prócz ochrony słuchu w miejscu pracy wymagają również ochrony głowy, idealną opcją będzie ochraniacz nahełmowy JSP Sonis 3. W przypadku takich modeli, ważne jest, by poduszki dobrze przylegały do uszu oraz pasowały do kasku. Adapter hełmowy i wyściółka zapewniają bezpieczny docisk, natomiast funkcja regulacji umożliwia pracownikom dostosowanie rozmiary do indywidualnych potrzeb. Ostatnimi spośród polecanych tu ochraniaczy słuchu są zatyczki JSP Megaplug. Zapewniają one wysoki poziom ochrony słuchu, a dodatkowo są bardzo elastyczne i niemalże niewidoczne. Co istotne, nadają się do wielokrotnego użytku. Co poza tym? Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze indywidualnych środków ochrony słuchu?

Mężczyzna w odzieży ochronnej. Na uszach żółte nauszniki ochronne

Ochraniacze słuchu – na co jeszcze zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Zakup wysokiej jakości nauszników ochronnych BHP to jedno. Jednak, aby ochrona słuchu w miejscu pracy rzeczywiście miała sens, niezbędne jest również właściwe użytkowanie przez pracowników indywidualnych środków ochrony słuchu. Dlatego wszystkich pracowników należy przeszkolić w tym zakresie. Każdy użytkownik ochraniaczy słuchu powinien wiedzieć, że poduszka musi w całości, szczelnie przylegać do głowy, a regularne przeglądy i pielęgnacja to konieczność.