Nauszniki ochronne – jakie wybrać?

Nauszniki ochronne są niezbędnym elementem wyposażenia każdego pracownika, którego narząd słuchu jest narażony na uszkodzenie. Zarówno w przypadku, kiedy praca wiąże się z długotrwałym hałasem o niskim natężeniu oraz kiedy dźwięki są impulsywne, ale głośne, pracownicy musza mieć zapewnione bezpieczeństwo. Jak zatem dokonać najlepszego wyboru i dopasować model nauszników do zawodu? Odpowiemy w tym artykule.

Jaka praca wymaga ochrony słuchu ?

Przede wszystkim praca na budowie, w obecności pił łańcuchowych, pistoletów do gwoździ, spawarek i frezarek. Niezbędne są też na lotniskach, przy sprzętach ewakuacyjnych i generatorach.

Na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze nauszników ochronnych?

Jedną z ważniejszych cech dobrych nauszników ochronnych jest ich jakość. Decydując się na markowe produkty, przeważnie nie musimy martwić się o ich wykonanie oraz o to, czy spełniają normy. (Najważniejszą, warunkującą legalne dopuszczenie nauszników do użytku jest norma EN 352-1 lub EN 352-3. EN 352-2 z kolei, przyznawana jest wkładkom przeciwhałasowym).

Kluczem do długotrwałego i skutecznego użytkowana nauszników ochronnych, są dobrej jakości poduszki. Zużywają się one pod wpływem drgań, dlatego bardziej opłaca się zainwestować w droższy model i mieć spokój przez długi czas.

Podstawowym modelem, który będzie wystarczający przy większości prac fizycznych jest ochraniacz z pałąkiem. Firma JSP jest liderem wśród sprzętu BHP, dlatego możesz liczyć na skuteczność i wytrzymałość.

Modelem dla zawodów, które wymagają dodatkowej ochrony głowy jest ochraniacz nahełmowy JSP Sonis 3.  W przypadku takich modeli, ważne jest by poduszki dobrze przylegały do uszu oraz współgrały z kaskiem. Adapter hełmowy i wyściółka zapewniają bezpieczny docisk, a dzięki możliwości regulacji, pracownik dostosowuje rozmiar do swoich potrzeb.

Zdecydowanie najmniej widocznymi ochraniaczami słuchu są zatyczki JSP Megaplug. Zapewniają wysoki poziom ochrony, a dodatkowo są bardzo elastyczne i niemalże niewidoczne. Pakowane w plastikowe pudełko, nadają się do wielokrotnego użytku.

Mężczyzna w odzieży ochronnej. Na uszach żółte nauszniki ochronne

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Aby ochrona słuchu przebiegała prawidłowo, wskazane jest by pracowników przeszkolić z zakresu obsługi nauszników ochronnych. Najważniejsze jest stosowanie ich w odpowiedni sposób, czyli poduszka musi w całości i szczelnie przylegać do skóry głowy ( o ile model nie pozwala na więcej np. wbudowane okulary). Ważna jest również odpowiednia pielęgnacja ochraniaczy oraz przegląd co jakiś czas, aby upewnić się, że dobrze sprawują swoją role.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *