Kaski ochronne – rodzaje

Obowiązkiem pracodawcy jest kierowanie pracowników na szkolenia BHP, jednak jego rola nie kończy się tylko na tym. Jeżeli ocena ryzyka zawodowego wykaże konieczność stosowania hełmów ochronnych, to pracodawca musi wyposażyć pracownika w odzież ochronną, a do tego powinien dopilnować, aby ten nosił ją prawidłowo.

 

Z czego składa się kask ochronny? Kask (hełm) to jeden z elementów odzieży ochronnej, który zbudowany jest ze skorupy, więźby, pasa głównego i pasa podbródkowego. Te 4 detale stanowią o bezpieczeństwie, zdrowiu i życiu pracownika, który wykonując swoje obowiązki może ulec wypadkowi.

Przygotowaliśmy kilka informacji, które pozwolą Ci zorientować się jak ważną składową systemu odzieży ochronnej jest kask ochronny. Przeczytaj, a dowiesz się zaraz:

 • Kto powinien nosić kask ochronny.
 • W jakich okolicznościach jest niezbędny.
 • Na co zwrócić uwagę przeglądając kask ochronny.
 • Jak prawidłowo nosić hełm i co może się stać, jeśli o tym zapomnisz.
 • Jakie typy kasków ochronnych znajdziesz na rynku.

 

Do czego służy kask ochronny?

Kask ochronny to podstawowe zabezpieczenie głowy dla osób, które związane są z branżą:

 • budowlaną  (prace na wysokości i prace drogowe)
 • przemysłową (huty, hale produkcyjne)
 • kolejową (prace manewrowe)
 • transportową (załadunek, rozładunek i przenoszenie towaru)
 • wykonują prace podziemne (kopalnie, tunele, wyrobiska)
 • leśną (wycinka drzew)

 

Kiedy należy stosować kask ochronny?

Takie zabezpieczenie stosujemy zawsze wtedy, kiedy głowa osoby, wykonującej pracę może ulec uszkodzeniu, skaleczeniu lub uderzeniu. Hełm ochronny jak sama nazwa wskazuje musi chronić, a do tego umożliwiać swobodne poruszanie się i niczym niezaburzone pole widzenia, przy jednoczesnej wentylacji głowy. 

Jak prawidłowo nosić kask ochronny?

Wszystkie kaski ochronne opatrzone są odpowiednimi normami. Kilka akapitów niżej znajdziesz informacje o tym jakie wyróżniamy typy. Zanim jednak do tego dojdziesz zwróć uwagę na to, że prawidłowo założony kask ochronny musi trzymać się na głowie niezależnie od tego jak bardzo pochylony jesteś.

 

Co to oznacza? Zakładając kask zadbaj o to, aby pasek, który podtrzymuje podbródek był naciągnięty tak, aby nie krępował Ci ruchów i utrzymywał kask we właściwej pozycji. Warto zostawić przestrzeń między czubkiem Twojej głowy, a sklepieniem kasku, bo to zapewni Ci swobodę ruchu.

 

kask ochronny

Czym grozi źle założony kask ochronny?

Nie ma się co oszukiwać wypadki w pracy, w której stosowane są kaski ochronne bywają bardzo poważne dlatego prawidłowe założenie hełmu może uchronić Cię przed wstrząśnieniem mózgu, uderzeniem, stłuczeniem, pęknięciem czaszki, uszkodzeniem kręgosłupa i ośrodka układu nerwowego. Brzmi poważnie, prawda? Dlatego zawsze dbaj o to, aby Twój kas był dobrze założony na głowę.

 

Jak długo jest ważny kask ochronny?

Okres ważności hełmu ochronnego wynosi maksimum 5 lat. Jeśli prace wykonywane są na zewnątrz czas jest krótszy i wynosi 3 lata. Dlaczego? Materiał, z którego są wykonywane nie jest niezniszczalny i po pewnym czasie staje się kruchy. Warunki przechowywania i magazynowania kasków też mają wpływ na ich żywotność. Dlatego nie warto ich malować, oklejać i czyścić rozpuszczalnikami.

Jeśli Twój kask jest uszczerbiony, pęknięty lub stary – wymień go na nowy. Nie reperuj go samodzielnie, nie ozdabiaj i nie oklejaj, bo to Twoje bezpieczeństwo.

 

Przegląd kasku ochronnego – na co zwrócić uwagę?

1. Sprawdź skorupę hełmu

Czego szukamy? Wszelkich zniekształceń, pęknięć, odbarwień materiału, głębokich otarć i uszkodzeń, nierównego brzegu albo odprysków o dużej powierzchni na materiale skorupy.

 

2. Sprawdź pas, znajdujący się wewnątrz hełmu ochronnego

Przyjrzyj się jak wygląda cały pas, czy nie ma widocznych uszkodzeń, następnie przetestuj działanie elementu regulacyjnego kasku. To ważne! Długość pasa nie powinna się zmieniać w trakcie szarpania za niego. Skąd będziesz wiedział, czy wszystko w porządku? Wyobraź sobie, że trzymasz pas, a z drugiej strony szarpie za niego pies. Jeśli zapięcie nie zmieni pozycji wtedy możesz być pewien, że działa prawidłowo.

 

3. Popatrz na pas podbródkowy

Jak sprawdzić podbródek? Złap palcami pasek i zwyczajnie za niego pociągnij. Jeśli element regulacyjny długości nie zmienia swojego położenia, to oznacza, że działa właściwie. Zwróć też uwagę na ewentualne uszkodzenia lub zabrudzenia. Pęknięcie lub wyłamanie mocowania całkowicie dyskwalifikuje taki hełm ochronny z użytkowania.

 

Kaski ochronne – rodzaje

Wyróżniamy 3 typy hełmów ochronnych:

 • Przemysłowe hełmy lekkie

Kaski lekkie spełniają normy PN-EN 812:2002 i zabezpieczają użytkownika w przypadku zagrożenia uderzeniem o twarde, nieruchome przedmioty.

 • Przemysłowe hełmy ochronne

Zabezpieczają przed, jeśli występuje zagrożenie przy okazji spadających przedmiotów, które uderzając w część ciemieniową głowy powodują poważne uszkodzenia czaszki, mózgu lub kręgów szyi. Spełnia on wymagania normy PN-EN 397:1997. 

 • Wysokoskuteczne hełmy ochronne

Taki hełm ochronny zabezpiecza użytkownika na stanowisku pracy w sytuacji występowania zagrożeń uderzenia przez spadające przedmioty o dużej energii i ostrych krawędziach. Spełnia też swoją funkcję chroniąc przed uderzeniami w pozaciemieniową część głowy. Spełnia normy PN-EN 14052: 2006(U).