Odzież ochronna dla pracownika – co należy wybrać?

Czy odzież ochronna to znaczy to samo, co odzież robocza?

Przed wyborem odzieży ochronnej dla pracownika trzeba rozróżnić dwa pojęcia. Odzież ochronna to nie jest to samo, co odzież robocza, choć zdarza się, że oba słowa używane są zamiennie. Jednak warto wiedzieć, że oba typy ubrań do pracy różnią się między sobą ze względu na swoją funkcję i sposób wykonania.

Zanim pokażemy różnice między nimi chcemy zwrócić uwagę a to, że ich zadanie ma polegać na zwiększeniu komfortu i przede wszystkim bezpieczeństwa osób, które w nich pracują.

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/425 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie środków ochrony indywidualnej wymaga, aby ubrania, które pracodawca (na podstawie Kodeksu Pracy) musi zapewnić pracownikowi, spełniały określone wymagania.

 

Odzież robocza

Chroni przed zabrudzeniami i właściwie w pełni zastępuje ubrania własne pracowników, prócz tego nie wymaga certyfikatów i nie podlega normom. Bardzo często podlega personalizacji, a dzięki temu można umieścić na niej znaki i hafty z firmowym logo.

 

Odzież ochronna 

Chroni pracowników przed substancjami szkodliwymi dla ich zdrowia. Może całkowicie zastąpić lub tylko przykryć ubranie pracownika. Takie ubrania rzadko podlegają personalizacji, choć można to zrobić, jeśli nie wpływa to negatywnie na ich podstawową funkcję ochronną. Mają wykluczyć lub zminimalizować oddziaływanie czynników szkodliwych dla zdrowia. Ich producenci muszą przedstawić certyfikaty, które potwierdzają zgodność z normami.

 

Odzież ochronna

 

Odzież ochronna dla pracownika – co możemy wybrać?

Odzież ochronną wybieramy ze względu na funkcję, jaką powinna spełniać, choć kwestie estetyczne też mają duże znaczenie. Najważniejsze jest to, aby ten typ ubrań prócz bezpieczeństwa wspierał komfort pracy i dlatego na rynku można spotkać ubrania, które bardzo dobrze wyglądają, w których pracownicy czują się jak we własnych.

Możemy wybierać pomiędzy: bluzami, koszulkami, kurtkami, spodniami, okularami, rękawiczkami, maskami, kaskami i ochraniaczami. Pełną gamę odzieży ochronnej można zobaczyć na naszej stronie w zakładce odzież robocza.

 

Wyobraźmy sobie sytuację, w której pracownik “doskonale” zabezpieczony przed czynnikami szkodliwymi nie jest w stanie wykonywać swoich zadań, bo ubranie krępuje jego ruch albo jest nieprzewiewne. Tak być nie może i dlatego normy i certyfikaty zobowiązują producentów, aby połączyli te elementy.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze odzieży ochronnej dla pracownika?

W pierwszej kolejności trzeba ustalić, na jakie stanowisko będzie potrzebne dane ubranie i jaki typ pracy, a tym samym, jakie zagrożenia występują na stanowisku.

Odzież ochronna ma chronić przed zagrożeniami chemicznymi, czynnikami mechanicznymi, biologicznymi i atmosferycznymi, przed promieniowaniem, przed wybuchem lub przed porażeniem prądem.

 

Typy i rodzaje odzieży ochronnej

 

  • odzież antystatyczna, w nomenklaturze funkcjonuje jako odzież ochronna ESD, jej zadaniem jest ochrona przed wyładowaniami elektrostatycznymi. Wykonana jest z poliestru i bawełny, najczęściej występuje w kolorze białym lub niebieskim i wykorzystuje np. przy produkcji sprzętu elektronicznego.

Występuje w postaci: kurtek, koszulek, spodni, butów, dostępne są też bluzy i fartuchy.

 

  • odzież chroniąca przed temperaturą (wysoką i niską), która wspiera pracowników na stanowiskach takich jak: spawacz lub strażak. Tu liczy się również to, aby materiał, z którego zostały wykonane ubrania był niepalny.

 

  • odzież chroniąca przed zagrożeniami, związanymi z prądem, dedykowana dla osób, które wykonują prace instalacyjne.

 

  • odzież ochronna, która zapewnia bezpieczeństwo osób, które pracują ze środkami chemicznymi. Każdy czynnik chemiczny wymaga innego typu odzieży i dlatego tutaj też trzeba zwrócić uwagę na środowisko zawodowe.

 

 

  • odzież, która wspiera ochronę przed promieniowaniem. Doskonale sprawdza się u osób, które pracują w laboratoriach, elektrowniach i placówkach naukowych.

 

  • odzież ostrzegawcza, która zwiększa widoczność osób wykonujących pracę w otoczeniu ludzi i sprzętu. Szczególnie w branży takiej jak: budowlanka, służby drogowe, lotniska i magazyny.

 

 

  • odzież ochronna, niwelująca niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Doskonale sprawdza się w miejscach takich jak platformy, statki, szklarnie i ogrody.

 

  • odzież, która chroni przed mechanicznymi uszkodzeniami ciała. Stosuje się ją najczęściej w branży budowlanej i produkcyjnej.

 

  • odzież ochronna biologiczna, która zapobiega kontaktowi człowieka ze środowiskiem patogennym i wirusowym. Sprawdza się w szpitalach, klinikach weterynaryjnych, u służb mundurowych. Pełną gamę możemy obserwować teraz przy okazji pandemii, związanej z COVID-19.

 

Co wybrać szukając odzieży ochronnej dla pracowników? Przede wszystkim jakość. Bezpieczeństwo i Higiena Pracy, to sfera na której nie można oszczędzać. Producenci odzieży ochronnej, którzy wspierają przedsiębiorców – wiedzą, że tam, gdzie mamy odczynienia ze zdrowiem i życie pracowników nie ma miejsca na bylejakość. Bezpieczną odzież można zakupić w kilku segmentach cenowych. Jeśli potrzebujesz wsparcia w tym zakresie – wyślij do nas zapytanie ofertowe.