Jak przechowywać niebezpieczne substancje?

Wanny wychwytowe – bezpieczny sposób na niebezpieczne substancje. Szukasz łatwych metod przechowywania substancji chemicznych w Twoim miejscu pracy? Wanny wychwytowe to skuteczne rozwiązanie, które pozwoli Ci zadbać o bezpieczeństwo pracowników oraz środowiska naturalnego w zgodzie z przepisami.

Czym są niebezpieczne substancje?

Materiały niebezpieczne – albo ich mieszaniny – ze względu na swoje właściwości mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia ludzi i dla środowiska. Dlaczego? Pamiętaj, że już jedna kropla oleju, może zanieczyścić nawet do 600 l wody!

Substancje niebezpieczne często są gromadzone bezpośrednio w miejscu pracy, dlatego sposób ich magazynowania wymaga odpowiednich procedur i skutecznych sposobów ich przechowywania. Co to oznacza? Musi być zgodny z obowiązującymi przepisami. W Polsce są to m.in.:

  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r., W sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy Dz. U. 1997 nr 129 poz. 844
  • Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska
  • Ustawa z dnia 25 lutego 2011 r. – O substancjach chemicznych i ich mieszaninach

 

Przeczytaj też: Czym są środki ochrony indywidualnej?

 

Wanna wychwytowa – jak to działa?

Wanna wychwytowa to specjalny kontener, który gromadzi substancję wyciekającą ze stojącej na nim beczki. Sprawdzi się w miejscach, w których przechowujesz ciecze, oleje lub smary, np. w warsztatach samochodowych, zakładach produkcyjnych, czy magazynach.

 

Czym się kierować przy wyborze wanny wychwytowej?

Wybór odpowiedniej wanny wychwytowej zależy przede wszystkim od rodzaju substancji, które są magazynowane w Twoim miejscu pracy. Możesz wybierać spośród wanien z tworzywa sztucznego (z polietylenu, PVC) oraz stalowych, przeznaczonych do przechowywania substancji łatwopalnych. Materiały, z których zostały one wykonane muszą być odporne na korozję i spełniać zalecane normy.

Dodatkowym atutem może być to, że niektóre pojemniki zostały wyprodukowane z materiałów pochodzących z recyclingu.

Kolejne kryterium wyboru wanny wychwytowej to rozmiar – wanna musi mieć pojemność największego przechowywanego na niej pojemnika. To znaczy jaki? Przepisy mówią, że co najmniej 10% składowanej w niej substancji.

Uwaga! Jeżeli składujesz materiały na obszarze ochrony wód gruntowych (o ile jest to w ogóle możliwe), pamiętaj, że pojemność wanny wychwytowej musi umożliwiać wychwycenie całości przechowywanej substancji! Niektóre wanny można ze sobą łączyć, co daje większą powierzchnię przechowywania.

 

Przeczytaj też: Odzież ochronna dla pracowników – jak wybrać?

 

Przechowywanie niebezpiecznych substancji

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie wanny wychwytowej?

Miejsce, w którym ustawiona zostanie wanna wychwytowa musi spełniać kilka warunków:

  •       pomieszczenie, w którym magazynowane są substancje łatwopalne powinno spełniać wymogi ochrony przeciwpożarowej
  •       wanna powinna być ustawiona na równym podłożu, w miejscu chronionym przed deszczem
  •       nie powinno się przechowywać obok siebie substancji, które mogą wejść ze sobą w reakcję
  •       przed zakupem wanny zwróć uwagę, czy można ją transportować za pomocą wózka widłowego

 

Wiesz już czym kierować się przy wyborze wanny wychwytowej. Po zakupie pamiętaj o regularnej konserwacji i sprawdzaniu jej stanu technicznego – będzie służyła dłużej.