Odblaskowa odzież robocza – rodzaje, przeznaczenie, zasady użytkowania

Odblaskowa odzież robocza – rodzaje, przeznaczenie, zasady użytkowania

Niektóre zawody, a trzeba wiedzieć, że jest ich więcej niż mogłoby się wydawać, wymagają zastosowania odpowiedniej odzieży roboczej lub ochronnej. Pośród nich wymienić można choćby: lekarzy, pracowników laboratoriów, woźnych, budowlańców, magazynierów, spawaczy czy drogowców. Obowiązek stosowania odpowiedniego stroju najczęściej regulują przepisy prawa polskiego i/lub europejskiego. Ubranie robocze przede wszystkim zapewnia należyty komfort podczas wykonywanych obowiązków służbowych, zapobiega zabrudzeniu i trwałemu uszkodzeniu ubrań prywatnych, a nierzadko pełni też funkcję identyfikacyjną. Odzież ochronna dodatkowo chroni przed ryzykiem, jakie niesie za sobą praca – poszczególne elementy i akcesoria zabezpieczają przed urazami ciała, głowy, wzroku, słuchu, układu oddechowego. W związku z tym, kluczowe jest dopasowanie odpowiedniego typu ubrań roboczych. W jakich sytuacjach należy wybrać odblaskową odzież roboczą? Jakie normy określają wymogi odnośnie odzieży ostrzegawczej? Jakie są klasy odzieży odblaskowej BHP i jakich zasad jej użytkowania należy przestrzegać?

Odzież ostrzegawcza – wymogi

Obowiązek stosowania odzieży roboczej oraz wymogi co do niej określają polskie i europejskie przepisy prawa. W przypadku ubrania roboczego ostrzegawczego jest to norma EN ISO 20471:2013 opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Reguluje ona wymogi odnośnie odblaskowej odzieży roboczej, która ma na celu sygnalizowanie obecności osoby ją noszącej, a tym samym podwyższenie bezpieczeństwa pracy i ograniczenia liczba i ryzyka wypadków. Zgodnie z normą EN ISO 20471:2013 odzież ostrzegawcza dzieli się na trzy klasy. Jakie jest ich przeznaczenie, jak wybrać właściwą i jakie są zasady użytkowania odzieży odblaskowej BHP?

Odzież odblaskowa BHP – klasy

Według unijnej normy EN ISO 20471:2013 określającej wymogi odnośnie odblaskowej odzieży roboczej, tego typu odzież robocza, której podstawową funkcją jest sygnalizowanie obecności noszącej ją osoby, dzieli się na trzy klasy. Głównym kryterium, na podstawie którego ubrania robocze ostrzegawcze zalicza się do poszczególnych klas jest stopień widoczności, czyli pole powierzchni i rozmieszczenie elementów fluorescencyjnych, odblaskowych i kontrastowych. Odzież odblaskowa BHP klasy I to ubrania, których powierzchnia tychże elementów wynosi minimum 0,14 m2 materiału fluorescencyjnego i 0,1 m2 tkaniny odblaskowej. Odzież ostrzegawcza klasy II musi natomiast posiadać przynajmniej 0,5 m2 elementów fluorescencyjnych i 0,13 m2 materiału odblaskowego. Z kolei ubrania sygnalizujące klasy III, a więc zapewniające najlepszą widoczność składają się co najmniej z 0,8 m2 elementów fluorescencyjnych i 0,2 m2 tkaniny odblaskowej. Jak prawidłowo użytkować takie ubrania?

Ubrania robocze ostrzegawcze – zasady użytkowania

Wiemy już, jaka norma reguluje wymogi co do odblaskowej odzieży roboczej i jakie są jej klasy przy uwzględnieniu kryterium stopnia widoczności (pola powierzchni i rozmieszczenia elementów fluoroscencyjnych, odblaskowych i kontrastowych). Natomiast, jak prawidłowo używać ubrania robocze ostrzegawcze? Po pierwsze, należy je stosować zgodnie z ich przeznaczeniem (przy uwzględnieniu konkretnych warunków należy wybrać odpowiednią klasę odzieży ostrzegawczej). Po drugie, aby taki strój spełniał swoją funkcję należy nosić go w odpowiedni sposób – np. odblaskowe bluzy, kurtki, kamizelki powinny zawsze być zapięte. Po trzecie, odzież odblaskowa BHP musi być czysta, w przeciwnym razie elementy ostrzegawcze nie będą w pełni widoczne, przez co obniży się poziom ochrony.