Jakie nauszniki wygłuszające wybrać do pracy w hałasie?

Indywidualne środki ochrony niejednokrotnie ratowały i wciąż ratują zdrowie pracowników zatrudnianych na różnych stanowiskach w licznych zakładach pracy. Pośród nich wymieniamy odzież ochronną, obuwie ochronne, a także akcesoria, w tym: rękawice, okulary, gogle, maski, przyłbice, kaski, a także nauszniki wygłuszające. Te ostatnie stosuje się wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko uszkodzenia, a nawet utraty słuchu, w związku z czym odpowiednia ochrona słuchu jest niezbędna. W takim razie, jakie słuchawki ochronne mamy do wyboru? Jakie są ich rodzaje? Co wziąć pod uwagę przy ich zakupie? Jak wybrać możliwie najlepsze, a więc zapewniające należyty komfort i wysoki poziom bezpieczeństwa nauszniki robocze?

Ochrona słuchu

Jednymi z popularniejszych, stosowanych na szeroką skalę środków ochrony indywidualnej są nauszniki wygłuszające. Obowiązek zapewnienia pracownikom słuchawek ochronnych spoczywa na wszystkich pracodawcach, którzy nie są w stanie wykluczyć źródeł hałasu mogących powodować uszkodzenia i utratę słuchu. I tak też, ochrona słuchu jest konieczna m.in. na budowach, przy pracach drogowych, w fabrykach, w których głośno pracują maszyny i urządzenia, w warsztatach samochodowych czy też w zakładach przemysłu metalurgicznego. Współcześnie na rynku dostępne są różne rodzaje nauszników roboczych. Poszczególne rozróżniamy ze względu na ich budowę i przeznaczenie, a także sposób tłumienia hałasów. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze indywidualnych środków ochrony słuchu?

Słuchawki ochronne – rodzaje

Zarówno przy uwzględnieniu kryterium budowy i przeznaczenia, jak również kryterium sposobu tłumienia hałasów rozróżnia się dwa rodzaje słuchawek ochronnych. I tak też do wyboru mamy niezależne nauszniki wygłuszające, które przypominają klasyczne słuchawki (dwie czasze są zamocowane na uchwycie/pasku przebiegającym przez środek głowy, z tyłu głowy lub pod brodą) oraz nauszniki nahełmowe mocowane bezpośrednio do kasków ochronnych posiadających po bokach specjalne otwory. W związku z tym, słuchawki nahełmowe można nosić tylko razem z kaskiem, do którego to muszą być dobrze dopasowane. Ze względu na zastosowaną ochronę słuchu, rozróżniamy natomiast nauszniki robocze pasywne i aktywne. W przypadku tych pierwszych hałas tłumi woda lub pianka, która pochłania nie tylko drgania mechaniczne, lecz wszystkie fale akustyczne, w związku z czym takie słuchawki ochronne ograniczają również słyszalność mowy i sygnałów alarmowych. Z kolei modele aktywne posiadają układ elektroniczny zwiększający skuteczność tłumienia w miarę wzrostu głośności dźwięku (większe hałasy są silniej tłumione, mniejsze – delikatnie), stąd ich użytkownicy mają zapewniony dobry kontakt z otoczeniem.

Nauszniki robocze – na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Na co jeszcze, poza rodzajem, a co za tym idzie przeznaczeniem zwrócić uwagę przy zakupie nauszników wygłuszających? Otóż, w pierwszej kolejności zawsze powinniśmy się upewnić, czy dany model jest zbieżny z normą EN 352-1 lub EN 352-3, a więc czy zgodnie z obowiązującymi regulacjami słuchawki ochronne rzeczywiście zapewniają dostateczną ochronę słuchu. Kolejną kwestią jest sposób mocowania, jego jakość oraz dopasowanie do użytkownika i – w przypadku słuchawek nahełmowych – do kasku. Jednocześnie bardzo ważny jest materiał, z jakiego zostały wykonane nauszniki robocze – trzeba pamiętać, że te, z niskiej jakości tworzywa nie gwarantują bezpieczeństwa. Wszystkich poszukujących dobrej klasy słuchawek ochronnych serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą sklepu Meridus.