Półmaski jednorazowe to maski, która są przeznaczone do stosowania przez ograniczony czas, zwykle mniej niż godzinę. Są one często używane w szpitalach i innych placówkach medycznych w celu ochrony przed rozprzestrzenianiem się infekcji. Znajdują również zastosowanie w warunkach podwyższonego pylenia i wszędzie tam, gdzie potrzebna jest ochrona przed zanieczyszczeniami unoszącymi się w powietrzu. Sprawdzają się w budownictwie, przemyśle, rolnictwie, czy branży utrzymania czystości.

Wyświetlanie 1–15 z 17 wyników

Jak działają półmaski jednorazowe?

Półmaska jednorazowa to kompaktowy środek ochrony dróg oddechowych, który zakrywa usta i nos. Może być stosowany do ochrony przed niektórymi zanieczyszczeniami powietrza, takimi jak cząstki stałe, pyły i substancje chemiczne. Jednorazowe półmaski filtrujące chronią dodatkowo przed gazami (np. nieprzyjemnymi, uciążliwymi zapachami).

Dzięki swojej niewielkiej wadze i możliwości składania maski te stanowią bardzo wygodną formę osobistej ochrony. Wykonane są z jednej lub więcej warstw materiału filtracyjnego, który zatrzymuje zanieczyszczenia. Dopasowanie do twarzy osiąga się, w zależności od modelu:

  • przez ich specjalną konstrukcję (np. harmonijkowy kształt),
  • zastosowanie uszczelnień (w te są często wyposażone półmaski z zaworkiem),
  • elastyczne gumki mocujące za uszami.

Rodzaje półmasek jednorazowych

Ze względu na budowę można wyróżnić dwa rodzaje jednorazówek: półmaski i maski pełnotwarzowe. Półmaska zakrywa tylko usta i nos, natomiast maska pełnotwarzowa — całą twarz. Z kolei ze względu na zastosowanie, wyróżniamy półmaski filtrujące jednorazowe i półmaski medyczne.

Półmaski medyczne są cieńsze i słabiej uszczelnione, chronią głównie przed emisją bakterii i wirusów, nieco gorzej radzą sobie z ochroną przed ich wnikaniem do dróg oddechowych. Nie są przeznaczone do prac w zapylonych przestrzeniach.

Półmaski filtrujące posiadają dodatkowe uszczelnienia, mogą posiadać zaworki ułatwiające wydech i filtry neutralizujące zapachy. Są skuteczną ochroną przed czynnikami biologicznymi i cząstkami stałymi. Występują w kilku klasach ochrony, opisujących skuteczność filtracji:

  • FFP1 ze skutecznością rzędu 80%,
  • FFP2 o skuteczności mniejszej lub równej 94%
  • FFP3 o skuteczności filtracji do 99%.

Jak bezpiecznie korzystać z półmasek jednorazowych?

Aby ochrona dróg oddechowych z zastosowaniem półmaski jednorazowej była skuteczna, warto pamiętać o kilku rzeczach:

  • dobrym dopasowaniu maski — w tym celu warto wypróbować różne marki i rozmiary, by znaleźć taką, która nie będzie przeciekać i zapewni wygodę,
  • jednorazowym użyciu — o ile maskę do wielokrotnego użytku można myć wodą z mydłem przed każdym użyciem, to już półmaska jednorazowa wymaga wyrzucenia po użyciu. Nie można jej myć, dezynfekować ani prasować, bo nie przyniesie to efektu;
  • przestrzeganiu czasu użytkowania maski, ponieważ później maska traci swoje właściwości. Inny czas użytkowania ma półmaska przeciwpyłowa jednorazowa, inny będzie miała półmaska p2 z zaworkiem. Zawsze należy sprawdzać informacje od producenta na etykiecie.

Sprawdzone i pewne środki do ochrony dróg oddechowych

Jako dystrybutor BHP mamy w ofercie szereg środków do ochrony dróg oddechowych, w tym:

Nasza oferta jest dużo szersza, niż to, co widzisz w sklepie. Jeśli szukasz masek, których nie ma aktualnie na stronie, albo nie wiesz, co wybrać, skontaktuj się z nami pod numerem telefonu: +48 778 890 988 lub na adres skrzynki elektronicznej: zamowienia@meridus.pl. Nasi konsultanci na pewno będą mogli Ci pomóc.