Maski ochronne wielorazowe skutecznie wychwytują z powietrza szkodliwe pyły i cząsteczki chorobotwórcze. Chronią przed aerozolami, gazami i nieprzyjemnymi zapachami. Znajdują zastosowanie w pracy lakierników, rolników, w przemyśle, ale często są też wykorzystywane do ochrony przed smogiem.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 12

Jak działają maski wielorazowe?

Maski wielorazowe oznaczone są symbolem R (w odróżnieniu od symbolu NR na maskach jednorazowych). Można używać ich wielokrotnie, ale żeby zachować ich skuteczność, należy w nich regularnie zmieniać filtr, najczęściej co 28 dni. Dzięki dobremu dopasowaniu do twarzy i zastosowaniu nieprzepuszczalnych materiałów dobrze chronią przed kontaktem z niepożądanymi cząsteczkami.

Rodzaje masek ochronnych wielorazowych

Półmaski ochronne wielorazowe występują w wielu odmianach, dopasowanych do różnych zastosowań. Najpopularniejsze są półmaski ochronne z filtrem. W półmaskach wielorazowych występują filtry FFP2 i FFP3. Pierwszy chroni przed pyłami stałymi i płynnymi, w tym również drażniącymi drogi oddechowe. Wyposażona w niego półmaska wielorazowa sprawdza się m.in. w górnictwie i przemyśle metalowym.

Z kolei półmaska filtrująca wielokrotnego użytku z filtrem FFP3 chroni przed pyłami i dymem. Zapobiega też wdychaniu cząsteczek aerozolu, które mogą być radioaktywne, rakotwórcze i chorobotwórcze. Używa się jej przede wszystkim w przemyśle chemicznym.

Ze względu na budowę, można wyróżnić m.in. półmaski wielorazowe ochronne z zaworem. Umieszczony na środku zaworek ułatwia wydychanie powietrza z maski, skutecznie usuwając parę wodną. Dzięki temu maska pozostaje dłużej sucha i zwiększa się komfort użytkowania.

Na rynku dostępne są również:

  • półmaski filtrujące wielokrotnego użytku przeznaczone dla lakierników,
  • półmaski ochronne z pochłaniaczami, chroniące przed nieprzyjemnymi zapachami,
  • półmaski wielorazowe ochronne z filtrem wyspecjalizowane w ochronie przed smogiem.

Prawidłowe dopasowanie i zakładanie półmaski ochronnej wielokrotnego użytku

Aby półmaski wielokrotnego użytku skutecznie chroniły przed cząsteczkami powietrza i innymi zanieczyszczeniami, powinny ściśle przylegać do twarzy. Nie powinny być jednak zbyt ciasne. Jeśli możesz ścisnąć kawałek materiału maski między palcami, to znaczy, że jest ona zbyt luźna i musisz dobrać inny rozmiar.

Przed założeniem półmaski wielorazowej umyj ręce lub je zdezynfekuj i nie dotykaj jej podczas noszenia. Zdejmuj maskę zawsze łapiąc ją od tyłu, za gumki. Po jej zdjęciu ponownie umyj ręce.

Jak czyścić półmaskę wielokrotnego użytku

Półmaski ochronne wielorazowe należy co jakiś czas oczyścić z nagromadzonego na niej brudu i zanieczyszczeń. Producent zamieszcza instrukcję mycia na opakowaniu, ale warto znać uniwersalne zasady czyszczenia masek.

Napełnij umywalkę ciepłą lub gorącą wodą. Dodaj łyżeczkę łagodnego mydła do wody i mieszaj, aż się rozpuści. Zanurz maskę w wodzie z mydłem i umyj ją delikatnie, uważając, aby nie uszkodzić jej wzdłuż szwów lub szczelin. Maska powinna być zanurzona w wodzie. Dobrze wypłukaj ją pod kranem i pozostaw do całkowitego wyschnięcia na powietrzu.

Najlepsze środki ochrony dróg oddechowych

Jako dystrybutor BHP dobrze wiemy, jak ważna jest skuteczna ochrona dróg oddechowych. W naszej ofercie znajdziesz produkty najlepszych marek, o potwierdzonej skuteczności. Oprócz półmasek ochronnych wielokrotnego użytku mamy również:

Jeśli nie znalazłeś tu tego, czego szukasz, skontaktuj się z nami pod numerem telefonu: +48 778 890 988 lub na adres skrzynki elektronicznej: zamowienia@meridus.pl. Nasza oferta jest dużo szersza niż to, co widać w sklepie. Chętnie doradzimy Ci też w wyborze najlepszego sprzętu BHP dla Twojej działalności. Zapytaj o poradę naszych konsultantów.