Jaki kask budowlany wybrać?

Jednym z najistotniejszych elementów ubioru, tzw. środkiem ochrony osobistej pracowników na wielu różnych stanowiskach pracy, a przede wszystkim w miejscu budowy jest kask budowlany. Odpowiednia ochrona głowy jest konieczna nie tylko na budowie, ale również podczas prac drogowych, podziemnych, ziemnych, w halach produkcyjnych, w stoczniach oraz przy dźwigniach, czyli wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko uszkodzenia głowy. Co ciekawe, producenci kasków ochronnych nie bez przyczyny oferują różne wersje kolorystyczne tychże. Jakie jest znaczenie kolorów kasków na budowie? Jakie są rodzaje kasków na budowie? W końcu, jakie kryteria powinien spełniać kask BHP?

Znaczenie kolorów kasków na budowie

Ochrona głowy to oczywiście podstawowa funkcja kasków budowlanych. Niemniej, współcześnie kaski BHP ułatwiają również identyfikację poszczególnych pracowników. Aby z łatwością rozpoznawać kto jaką funkcję pełni, ustalono znaczenie kolorów kasków na budowie. Stąd też wystarczy zapamiętać, że białe kaski ochronne są typowe dla kierowników i inżynierów budowy oraz inspektorów nadzoru, żółte są przeznaczone dla pracowników fizycznych, zielone – dla pracowników BHP, pomarańczowe – geodetów, czerwone – dla gości na budowie, stażystów i praktykantów, niebieskie – elektryków, energetyków, pracowników na wysokościach i operatorów maszyn, z kolei czarne kaski należą do architektów i inspektorów. Dzięki umownemu znaczeniu kolorów kasków na budowie zdecydowanie łatwiej funkcjonować na niej wszystkim osobom. Tak czy inaczej, nie można zapominać, że najważniejszy nie jest kolor, lecz to, aby zawsze mieć na głowie kask budowlany. Natomiast, prócz podziału na różne kolory, jakie są rodzaje kasków na budowie?

3.png

Rodzaje kasków na budowie

Współcześni producenci środków ochrony osobistej, w tym ochrony głowy, czyli po prostu kasków BHP oferują różne rodzaje kasków. Na budowie, w zależności od panujących na niej warunków, można spotkać się z przemysłowymi hełmami lekkimi, które chronią głowę przed uderzeniami czy urazami powodującymi obrażenia skóry głowy, przemysłowymi hełmami ochronnym – wykonanymi z twardszego materiału, który chroni głowę i kręgi szyjne przed mocniejszymi obrażeniami spowodowanymi upadkiem przedmiotów z wysokości oraz wysoko skutecznymi hełmami ochronnymi – najbardziej zaawansowane, zapobiegają urazom spowodowanym przed upadek ciężkich lub ostrych przedmiotów z dużych wysokości.

Jakie kryteria powinien spełniać kask BHP?

Skoro wyjaśniliśmy już znaczenie kolorów kasków na budowie, a także wymieniliśmy rodzaje kasków na budowie, pozostaje już tylko wspomnieć co nieco o ogólnych kryteriach, jakie powinny spełniać kaski ochronne. Otóż, każdy kask budowlany po pierwsze powinien być wygodny (nie powodować dyskomfortu i w jak największym stopniu przepuszczać powietrze), po drugie – wytrzymały (posiadać skorupę wykonaną z ABS lub HDPE), po trzecie – spełniać wymagane normy (EN-397, PN-EN 812:2002, PN-EN 14052: 2006(U) czy PN-EN 397:1997), po czwarte – być zadbany (kask należy czyścić zgodnie z zaleceniami producenta; Okres przydatności to zwykle –3-5 lat).