Bez wątpienia, użytkowanie i składowanie tzw. materiałów niebezpiecznych, tj. takich, które stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz dla bezpieczeństwa środowiska naturalnego wymaga wykorzystania różnych środków ochrony. Zwłaszcza, że wyciek paliwa, oleju i substancji ropopochodnych jest zjawiskiem dość częstym. Neutralizacja tego typu zanieczyszczeń płynnych owszem, jest trudna, lecz na szczęście możliwa. Przede wszystkim, w sytuacji wycieku należy go ograniczyć, a samą substancję skutecznie usunąć z zanieczyszczonych powierzchni. Zdecydowanie najlepiej nadają się do tego sorbenty. Zatem, co to jest sorbent, jakie jest jego zastosowanie oraz jakie rodzaje sorbentów można wymienić?
Co to jest sorbent?
Aby zrozumieć czemu służy sorbent (zastosowanie tego specyfiku) w pierwszej kolejności trzeba wyjaśnić co to jest sorbent. Otóż, sorbenty to ciała stałe, które charakteryzują się zdolnością do absorbowania cieczy w różnej postaci, w tym wody, oleju, substancji chemicznych. Na rynku dostępne są różne rodzaje sorbentów, które to można podzielić na kilka grup – w zależności od przyjętego kryterium podziału. To, jaką substancję pochłaniają poszczególne sorbenty zależy miedzy innymi od ich konsystencji (sorbenty sypkie lub włóknina sorpcyjna), pochodzenia materiału (sorbenty naturalne organiczne, sorbenty mineralne, syntetyczne), przeznaczenia (sorbenty olejowe, chemiczne, uniwersalne) czy też kształtu (rękawy, maty, poduszki, rolki).
Sorbenty – zastosowanie
W temacie sorbentów nie dość wyjaśnić co to jest sorbent. Wypada jeszcze wiedzieć czemu służą sorbenty. Zastosowanie tychże jest powszechne wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko przedostania się niechcianych substancji do otoczenia lub potrzebna jest ich natychmiastowa utylizacja.
Sorbenty – oznakowanie
Poszczególne sorbenty oznacza się różnymi barwami. Umownie przyjęto cztery kolory:
– żółty – sorbenty oznaczone tym kolorem pochłaniają substancje agresywne i niezidentyfikowane
– biały/niebieski – sorbenty te nie wchłaniają wody, zabezpieczają oleje i produkty ropopochodne
– szary – sorbenty szare neutralizują płyny przemysłowe, oleje, produkty ropopochodne i wodę.
Rodzaje sorbentów ze względu na pochodzenie
Popularnym kryterium podziału na poszczególne rodzaje sorbentów jest ich pochodzenie. I tak też, wyróżniamy:
– sorbenty naturalne organiczne – to te, które pochodzą ze środowiska, czyli torf, kora, celuloza. Nie stosuję się ich jednak często, gdyż nie wykazują dobrej chłonności substancji żrących i niebezpiecznych.
– sorbenty mineralne – mogą to być pokruszone i wysuszone minerały. Są one mało praktyczne, gdyż w połączeniu z cieczą, tworzą duże ilości odpadów. O wiele częściej stosowanymi pochłaniaczami są te w postaci granulatów, czyli sorbenty kalcynowane. Ich chłonność to 120%. Takie sorbenty nie zwiększają swojej objętości po zaabsorbowaniu cieczy.
– sorbenty syntetyczne – najpowszechniejsze, wykonane z polimerów. Dzięki bardzo wysokiej chłonności, lekkości i wielozadaniowości znajdują zastosowanie w wielu różnych gałęziach przemysłu i sytuacjach zagrożenia, np. na drogach. Wielowarstwowe sorbenty polimerowe charakteryzują się chłonnością na poziome aż 1400%. Aby zatrzymać rozprzestrzenianie się szkodliwych substancji w środowiskach wodnych, a następnie móc je usunąć, stosuje się niewchłaniające wody sorbenty hydrofobowe.
Rodzaje sorbentów ze względu na przeznaczenie
Kolejnym kryterium podziału sorbentów jest kryterium przeznaczenia. W tym przypadku wymieniamy następujące rodzaje sorbentów:
– sorbenty olejowe – są przeznaczone do pochłaniania olejów i cieczy ropopochodnych. Nie chłoną wody. Występują zarówno w postaci sypkiej, jak i włókniny sorpcyjnej.
– sorbenty chemiczne – zabezpieczają otoczenie przed substancjami chemicznymi i nieznanego pochodzenia. Mogą występować w każdej postaci.
– sorbenty uniwersalne – chłoną każdą ciecz i nie wykazują z nią reakcji chemicznych. Mogą występować w postaci granulatu lub włókniny sorpcyjnej.