Do czego służy koc gaśniczy?

Profesjonalny sprzęt PPOŻ jest przeznaczony głównie dla komend Państwowej Straży Pożarnej oraz jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. Nie zmienia to jednak faktu, że właściwie w każdym budynku – w zakładach pracy, gmachach urzędów, uczelni wyższych, w szkołach i przedszkolach, domach i mieszkaniach prywatnych, a nawet w pojazdach powinny znajdować się urządzenia i akcesoria służące obronie ludzi i mienia na wypadek pożaru. Mowa tu przede wszystkim o gaśnicach, ale też o tzw. kocach przeciwpożarowych (inaczej gaśniczych). Do czego służy koc gaśniczy? W jakich sytuacjach stosuje się takie koce? Z czego wykonany jest koc gaśniczy? Jakie są jego zalety i wady?

Z czego wykonany jest koc gaśniczy?

Zanim wyjaśnimy do czego służy koc gaśniczy, w jakich sytuacjach się go wykorzystuje, warto wspomnieć z czego wykonany jest koc gaśniczy. Przed laty koce przeciwpożarowe popularnie wytwarzano poprzez splot włókien konopi z włóknami azbestu. Dziś właściwie każdy, dostępny na rynku koc gaśniczy wykonany jest z włókna szklanego, będącego nowocześniejszym i skuteczniejszym materiałem. Włókno szklane wykazuje bowiem dużą odporność na wysoką temperaturę, ogień i substancje chemiczne. Poza tym, jest materiałem odpornym na korozję i bardzo wytrzymałym na uszkodzenia mechaniczne. Jednocześnie włókno szklane jest lekkie i sprężyste (rozciągliwe) – nie zrywa się pod wpływem nawet dużych obciążeń. Natomiast, jakie są możliwości użycia koca gaśniczego, zastosowanie tego rodzaju sprzętu PPOŻ?

Koc gaśniczy – zastosowanie

Jak już ustaliliśmy, współcześnie niemal każdy koc gaśniczy wykonany jest z włókna szklanego, które okazało się lepszym materiałem do produkcji takich koców, aniżeli stosowana przed laty mieszanka włókien konopi i azbestu. W takim razie, do czego służy koc gaśniczy? W jakich przypadkach i jakiego rodzaju pożary gasi się przy pomocy koca gaśniczego? Zastosowanie tegoż to przede wszystkim gaszenie niewielkich obiektów i pożarów w ich zarodku. Koc gaśniczy stosujemy więc celem odcięcia dopływu powietrza od palącego się przedmiotu. Co istotne, ognisko pożaru musi być mniejsze, niż powierzchnia koca (zwykle taki koc ma między 2 a 3 m2). Zdecydowanie najlepiej koc przeciwpożarowy sprawdza się, gdy płomienie obejmują powierzchnie płaskie. Wówczas palący się przedmiot/powierzchnię wystarczy szczelnie przykryć kocem tak, by odciąć dopływ tlenu. To jednak nie wszystko – otóż koc gaśniczy stosujemy również do gaszenia pożarów na ludziach. Możliwość gaszenia ludzi przy pomocy koca przeciwpożarowego to jedna z jego największych zalet, zwłaszcza, że w tej sytuacji jego użycie jest proste i intuicyjne. Co poza tym warto wiedzieć o kocach gaśniczych – zastosowaniu oraz zaletach i wadach tego typu sprzętu PPOŻ?

Koc przeciwpożarowy – zalety i wady

Do czego służy koc gaśniczy oraz z czego jest wykonany koc gaśniczy – to już wiemy. Na koniec warto natomiast wspomnieć o jeszcze jednej kwestii, czyli zaletach i wadach tego popularnego środka przeznaczonego do gaszenia pożarów. Do zalet koców przeciwpożarowych należy zaliczyć: wysoką skuteczność, łatwy sposób użycia, możliwość gaszenia ludzi, możliwość przenoszenia przy jego pomocy chronionych przedmiotów, szeroką dostępność na rynku. Co więcej, ten sprzęt PPOŻ w przeciwieństwie do pozostałych, nie powoduje uszkodzeń gaszonych przedmiotów, nadaje się do użytku wielokrotnego, a po złożeniu zajmuje mało miejsca i jest lekki. Jedyną jego wadą jest zaś to, można go skutecznie używać jedynie do gaszenia niewielkich ognisk pożaru umiejscowionych blisko osoby gaszącej.