Jaka odzież robocza dla magazyniera jest odpowiednia?

Chociaż w porównaniu do innych zawodów, praca na stanowisku magazyniera nie wydaje się szczególnie skomplikowana czy ciężka, w rzeczywistości bywa wymagająca i męcząca. Oczywiście wiele zależy w tym przypadku od powierzchni magazynu i przechowywanych w nim towarów. Magazynierzy co prawda dysponują profesjonalnym sprzętem i maszynami takimi, jak np. wózki widłowe i paletowe czy suwnice, mimo to na co dzień samodzielnie dźwigają różne paczki. Jakby tego było mało, warunki pracy są mało przyjazne. Nawet w nowoczesnych halach magazynowych dostęp do światła dziennego oraz świeżego powietrza jest mocno ograniczony, za to nie brakuje w nich kurzu i innych zanieczyszczeń, zalegających niemal na wszystkich powierzchniach i krążących w powietrzu. Do tego praca odbywa się w trybie zmianowym, co oznacza, że pracuje się nie tylko w ciągu dnia, ale też nocami. Biorąc wszystko to pod uwagę, rzeczą absolutnie niezbędną jest profesjonalne ubranie robocze dla magazyniera. W takim razie, jaka odzież robocza dla magazyniera jest odpowiednia? Czym kierować się przy zakupie? Na co zwrócić szczególną uwagę? Po czym poznać najlepsze ubrania robocze i obuwie do pracy na magazynie?

Jak dobrać ubranie robocze dla magazyniera?

Jako, że współcześni producenci odzieży roboczej oferują różne jej rodzaje, wielu pracodawców-właścicieli magazynów, którzy mają obowiązek wyposażyć w odpowiedni strój roboczy swoich pracowników, zastanawia się jaka odzież robocza dla magazyniera jest najwłaściwsza. Jak ją skompletować? Przede wszystkim, przy wyborze należy uwzględnić wielkość miejsca pracy i zakres obowiązków, jakie powierza się pracownikom. Inne wymagania powinno spełniać ubranie robocze dla magazyniera zatrudnionego w niewielkim magazynie, w którym nie używa się profesjonalnych urządzeń i maszyn, inne odzież dla pracowników wielkopowierzchniowych hal magazynowych, którzy mają uprawnienia na obsługę wózków widłowych, paletowych, suwnic itp. Co to oznacza? Jakie elementy odzieży składają się na najlepsze ubranie robocze do pracy na magazynie?

Najlepsze ubrania robocze do pracy na magazynie

Jak już ustaliliśmy, to, jaka odzież robocza dla magazyniera jest odpowiednia jest uzależnione od wielkości magazynu, a co za tym idzie obowiązków pracowników. W niewielkich magazynach, gdzie składowane są mniejsze i lżejsze towary, w związku z czym praca jest lżejsza, wystarczający wydaje się być fartuch uszyty z elastycznego, oddychającego materiału. Do pracy na wielkopowierzchniowych halach oraz tzw. magazynach wysokiego składowania niezbędna jest już natomiast profesjonalna odzież robocza dla pracowników magazynowych, czyli jednoczęściowe kombinezony oraz spodnie na szelkach uzupełnione o bluzy/kurtki. Tego typu ubranie robocze dla magazyniera koniecznie musi posiadać wzmocnione kieszenie, w których pomieszczą się niezbędne narzędzia i akcesoria (nożyki, śrubokręty, klucze, metrówki). Najlepsza odzież robocza jest uszyta z wytrzymałych, oddychających i odpornych na zabrudzenia materiałów w taki sposób, aby nie krępowała ruchów i zapewniała maksymalny komfort. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku konieczne jest też solidne obuwie do pracy na magazynie.

Obuwie do pracy na magazynie

Nawet najlepszą odzież roboczą przeznaczoną dla magazynierów trzeba uzupełnić o parę porządnych butów. W przypadku niewielkich magazynów powinno wystarczyć obuwie do pracy podtrzymujące kostkę, wiązane na sznurowadła lub zapinane na rzepy i posiadające grubą, antypoślizgową podeszwę. Natomiast pracowników dużych hal obowiązkowo należy wyposażyć w profesjonalne obuwie ochronne z wzmacniającym konstrukcję buta podnoskiem oraz z antyprzebiciową wkładką.