Przy okazji pracy w różnego rodzaju, niekorzystnych warunkach i wykonywaniu konkretnych czynności, jesteśmy narażeni na rozmaite konsekwencje zdrowotne. W związku z tym często niezbędne jest stosowanie odpowiedniej odzieży i innych środków ochrony indywidualnej. Warto przy tym pamiętać, że ucierpieć może nie tylko ciało (skóra), ręce, stopy, wzrok i słuch, ale również drogi oddechowe, na co najlepszym przykładem są prace lakiernicze. Podczas nich lakiernicy wdychają trujące opary lakierów, rozpuszczalników i pyłu lakierniczego, które kolejno przedostają się do układu krwionośnego, wątroby i mózgu. Na szczęście, na tę okoliczność producenci odzieży i sprzętu BHP opracowali specjalistyczne maski lakiernicze uniemożliwiające groźnym substancjom przedostawanie się do organizmu. Natomiast jaką maskę do lakierowania wybrać? W jakie pochłaniacze i filtry powinna być wyposażona maska ochronna? Który rodzaj masek do lakierowania jest lepszy – maski pełnotwarzowe czy półmaski? Wreszcie, w co warto inwestować – jednorazowe maski do lakierowania, czy jednak w modele wielokrotnego użytku?
Maski lakiernicze – pochłaniacze i filtry
Jedną z istotniejszych kwestii, jakie warto rozważyć przed zakupem maski dla lakierników jest poziom ochrony, jaki zapewnia dany model, a więc filtry i pochłaniacze. Najlepsze maski ochronne przeznaczone do prac lakierniczych posiadają zarówno pochłaniacze węglowe, jak i filtry przeciwpyłowe. Pochłaniacze węglowe nazywane również filtrami przeciwgazowymi to podstawowy element filtracyjny – zawarty w nich węgiel aktywny absorbuje cząsteczki substancji niebezpiecznych, tym samym oczyszczając wdychane powietrze. Filtry przeciwpyłowe zatrzymują natomiast cząsteczki pyłów lakierniczych. Dzięki temu zwiększają efektywność i wydajność, a także przedłużają termin przydatności pochłaniaczy węglowych. Należy o tym pamiętać wybierając maskę do lakierowania, niezależnie od tego, czy do użytku profesjonalnego, czy amatorskiego. Podobnie, warto się zastanowić jaki model będzie skuteczniejszy pod względem ochrony dróg oddechowych – pełnotwarzowa maska lakiernicza czy półmaska.
Jaka maska do lakierowania jest lepsza – pełnotwarzowa czy półmaska?
Poziom ochrony, jaki zapewniają maski dla lakierników zależy również od ich budowy. Na rynku dostępne są dwa rodzaje masek ochronnych – maski pełnotwarzowe i półmaski. Te pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, zasłaniają całą twarz, a więc chronią przed toksycznymi oparami nie tylko drogi oddechowe, ale też oczy. Z drugiej strony takie maski lakiernicze bywają mniej wygodne, stąd nieco trudniej dopasować odpowiedni model, zwłaszcza osobom, które noszą okulary korekcyjne. Alternatywą są półmaski, które zasłaniają twarz do połowy (dolną część – usta i nos). Co prawda są one nieco wygodniejsze, jednak niestety nie zabezpieczają wzroku.
Maski dla lakierników – jednorazowe czy wielokrotnego użytku?
Ostatnim już aspektem (przynajmniej z tych najistotniejszy), jaki należy wziąć pod uwagę przy wyborze maski dla lakierników jest jej przeznaczenie do użytku (jednorazowe lub wielokrotne). Jaka maska do lakierowania jest lepsza – jednorazowego czy wielokrotnego użytku? Otóż, jednorazowe maski ochronne chronią układ oddechowy na minimalnym poziomie. O ile można po nie sięgnąć do niezajmujących dużo czasu prac amatorskich, o tyle absolutnie nie nadają się do prac długotrwałych. Lakiernicy-profesjonaliści powinni stosować wysokiej jakości maski lakiernicze wielokrotnego użytku, wyposażone w wymienne filtry, a co za tym idzie zapewniające wysoką ochronę przed szkodliwymi dla zdrowia, a przede wszystkim układu oddechowego substancjami.