Bez wątpienia spawalnictwo to jeden z tych zawodów, które można określić mianem zawodów wysokiego ryzyka. Niebezpieczeństwo, jakie pociąga za sobą kontakt z promieniowaniem cieplnym, iskrami i kroplami towarzyszącymi roztapianiu metali, a także z płomieniem może skończyć się poważnym uszczerbkiem na zdrowiu, a w sytuacjach ekstremalnych – śmiercią spawacza. Na szczęście, w dzisiejszych czasach na szeroką skalę dostępna jest zgodna z obowiązującymi normami, atestowana odzież ochronna oraz specjalistyczne akcesoria. Niezbędnym elementem ubioru każdego pracownika na stanowisku spawacza jest m.in. przyłbica do spawania zapewaniająca ochronę oczu i twarzy. Współcześni producenci oferują wiele różnych modeli przyłbic spawalniczych. Czym się one od siebie różnią? Jakie parametry są w tym przypadku najważniejsze? Jaka przyłbica do spawania jest najodpowiedniejsza? Radzimy, jaką przyłbicę wybrać!
Przyłbice spawalnicze – rodzaje
Na rynku dostępne są dwa rodzaje przyłbic spawalniczych: pasywne i automatyczne. Przyłbice pasywne posiadają barwione szkło o stałym poziomie przyciemnienia zapewniającym należytą ochronę oczu. Są to modele zdecydowanie tańsze, w porównaniu do przyłbic automatycznych. Ich wadą jest to, że za każdym razem, by sprawdzić poczynione postępy spawania, należy je podnieść do góry, po czym ponownie nasunąć na twarz, co na dłuższą metę może być irytujące, a nawet męczące. Nowoczesne i bardziej profesjonalne przyłbice automatyczne rozwiązują ten problem, ponieważ są wyposażone w filtr AFD (Auto Darkening Filter) z wyświetlaczem LCD i detektorami łuku, umożliwiający regulację poziomu przyciemnienie podczas spawania. Takie przyłbice do spawania w mgnieniu oka mogą się przyciemniać/rozjaśniać, co niewątpliwie poprawia komfort pracy spawaczy, a także zwiększa stopień ochrony, ponieważ podczas spawania nie trzeba co chwilę podnosić i nasuwać przyłbicy. Jakie są natomiast najważniejsze parametry tego typu środków ochrony do spawalnictwa i w związku z tym, jaka przyłbica do spawania jest najodpowiedniejsza?
Przyłbica do spawania – najważniejsze parametry
Każdy, kto zastanawia się, jaką przyłbicę wybrać do prac spawalniczych powinien zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów tego typu produktów. Po pierwsze, bardzo ważna jest klasa optyczna przyłbic spawalniczych. Zgodnie z normą EN 379 wyróżnia się cztery kategorie/klasy optyczne: dokładność widoku, rozproszenie światła, różnice w przepuszczalności światła oraz zależność kąta na przepuszczalność światła. Kolejnym ważnym parametrem jest pole widzenia, o którym decyduje rozmiar kasety filtra. Należy przyjąć, że im większe jest aktywne pole widzenia, tym lepszy i wyraźniejszy widok, a co za tym idzie lepszą jakość wykonywanej pracy zapewnia przyłbica do spawania. Poza tym, jeśli zdecydujemy się nie na przyłbicę pasywną, lecz automatyczną (tzw. przyłbicę samozaciemniającą), warto zwrócić uwagę na ilość sensorów łuku, ponieważ to one przyczyniają się do zaciemniania ekranu, a także na ewentualne dodatkowe funkcje i rozwiązania. Przykładowo, przyłbice zaciemniające mogą posiadać: funkcję opóźnienia, funkcję szlifowania, gwarancję naturalnych kolorów, regulację kąta detekcji oraz regulację rozmiaru (dopasowania) przyłbicy spawalniczej. W takim razie, jaką przyłbicę wybrać?
Jaka przyłbica do spawania jest najodpowiedniejsza?
W zależności od stopnia zaawansowania prac z zakresu spawalnictwa, do wyboru mamy dwa rodzaje przyłbic (przyłbice pasywne i automatyczne/samozaciemniające), zróżnicowane pod względem poszczególnych parametrów i funkcji. Jaka przyłbica do spawania jest najlepsza? Jaką przyłbicę wybrać? Bez wątpienia warto zdecydować się na jeden z najnowocześniejszych modeli przyłbic samozaciemniających, zwłaszcza w przypadku wykonywania profesjonalnych prac spawalniczych.