Odpowiednia odzież robocza to w wielu zakładach pracy i na wielu stanowiskach element obowiązkowy. Istnieje przecież dużo zawodów, w przypadku których ludzkie zdrowie, a nawet życie jest w mniejszym lub większym stopniu zagrożone. Tyczy się to głównie prac fizycznych, choć nie tylko. Obowiązek dostarczania stosownej (tj. takiej, która spełnia określone wymagania, a jednocześnie jest komfortowa) odzieży i obuwia roboczego pracownikom spoczywa przy tym na pracodawcy. Wobec tego, w jakich przypadkach rzeczywiście konieczne jest noszenie w pracy odzieży roboczej? Komu przysługuje i w związku z tym kiedy pracodawca ma obowiązek wyposażyć w nią zatrudniane osoby? Czy istnieją jakieś wyjątki od reguły? Wyjaśniamy komu przysługuje odzież robocza oraz radzimy jak wybrać odpowiednią odzież roboczą!
Komu przysługuje odzież robocza?
Jako, że zaopatrzenie pracowników w odpowiednią odzież i obuwie robocze spoczywa na pracodawcy, każda osoba, która prowadzi własną firmę, powinna zadać sobie pytanie o to, komu przysługuje odzież robocza. Otóż, wyróżnia się dwa przypadki, w których ubranie robocze jest obowiązkowe. Po pierwsze, pracodawca musi dostarczyć pracownikowi odzież roboczą, gdy ten nie jest w stanie sam zaopatrzyć się we właściwy strój, natomiast jego prywatne ubrania są narażone na zniszczenie na skutek wykonywanych obowiązków. Po drugie, jest to wymagane w sytuacji, gdy wynika to z obowiązujących przepisów BHP. Należy przy tym pamiętać, że odzieżą roboczą są również wszelkiego rodzaju ubrania noszone przez pracowników w szpitalach, sklepach, restauracjach itp. Z kolei ubrania wykonane z materiałów zabezpieczających np. przed szkodliwymi substancjami chemicznymi czy instalacją elektryczną to bardziej specjalistyczna odzież robocza klasyfikowana jako ochronna.
Kiedy pracodawca jest zwolniony z obowiązku wyposażenia pracownika w odzież i obuwie robocze?
Wiemy już, w jakich sytuacjach konieczna jest odzież robocza, komu przysługuje. Natomiast, czy istnieją jakieś wyjątki od reguły? Czy pracodawca może być zwolniony z obowiązku zapewnienia pracownikowi odzieży i obuwia roboczego? Otóż tak, są takie sytuacje. Pracodawca nie musi zaopatrywać podwładnego w ubrania robocze, gdy osoba zatrudniona dobrowolnie zadeklaruje, że będzie korzystała z prywatnego ubrania spełniającego normy BHP, gdy jej stanowisko nie wymaga obsługi maszyn, w związku z czym nie jest narażona na silne zabrudzenie czy skażenie. W każdym innym przypadku, firma musi dostarczyć pracownikom odzież roboczą. Wobec tego, jak wybrać odpowiednią?
Odzież robocza – jak wybrać odpowiednią?
Wiemy już komu przysługuje odzież robocza, a także w jakich przypadkach pracodawca nie musi kupować pracownikom odzieży roboczej. Natomiast, jeśli już musi jak wybrać odpowiednią? Co należy wziąć pod uwagę przy zakupie? Jako, że każdy zawód niesie za sobą różnego rodzaju konsekwencje, a nierzadko i zagrożenia, odzież i obuwie robocze musi być dostosowane do panujących w zakładzie pracy i na danym stanowisku warunków. Ubranie powinno być przeznaczone do konkretnego zawodu, o określonym fasonie, wykonane z właściwego materiału, dobrej jakości. Poza tym, musi być w odpowiednim dla danego pracownika rozmiarze, spełniać normy ergonomii i być po prostu wygodne, aby pracownik czuł się w nim swobodnie.