Sprzęt do pracy na wysokości

Istnieje wiele zawodów, które choć ciekawe, niestety niosą za sobą pewne ryzyko dla zdrowia, a nawet życia. Zaliczamy do nich m.in. prace spawalnicze, na budowie, na halach magazynowych, w zakładach produkcyjnych przy obsłudze maszyn oraz różnego rodzaju prace wykonywane na wysokościach, czyli wszelkie czynności wymagające wzniesienia się na wysokość powyżej metra. Tego typu prace, często na rusztowaniach, drabinach, dachach, słupach, drzewach wymagają odpowiedniej organizacji, a przede wszystkim asekuracji. Praca na wysokości wiąże się więc z koniecznością zastosowania profesjonalnego sprzętu do pracy na wysokości. Takie urządzenia i akcesoria mają bowiem na celu ochrnę osób na wypadek upadku z wysokości, co w tym przypadku niestety jest mocno prawdopodobne. W takim razie, jak skompletować solidny zestaw asekuracyjny do pracy na wysokości?

Zestaw asekuracyjny do pracy na wysokości

Każdy pracodawca ma obowiązek wyposażyć w specjalistyczny sprzęt do pracy na wysokościach wszystkich zatrudnianych pracowników, którzy ze względu na charakter wykonywanych obowiązków muszą wspiąć się na pewną wysokość ponad gruntem. Ryzyko upadku, a w wyniku tego tymczasowe lub trwałe uszkodzenie ciała, a nawet śmierć niestety jest w tym przypadku dość wysokie. Na szczęście odpowiedni zestaw asekuracyjny do pracy na wysokościach chroni zdrowie i życie. Jest to więc inwestycja, na której nie wolno oszczędzać, za to warto dobrze ją przemyśleć. Należy poświęcić czas, poszukać informacji, porównać dostępne na rynku produkty i dopiero na tej podstawie wybrać poszczególne elementy zestawu asekuracyjnego do pracy na wysokości. Bardzo ważne jest zwłaszcza dopasowanie wysokiej jakości uprzęży do pracy na wysokości oraz linek asekuracyjnych.

Uprząż do pracy na wysokości

Asekuracja pracy na wysokości to nie tyle możliwość, co obowiązek. W związku z tym, każde przedsiębiorstwo, które zleca swoim pracownikom prace w tak szczególnych warunkach, musi zaopatrzyć ich w profesjonalny sprzęt do pracy na wysokości. W skład takiego zestawu asekuracyjnego do pracy na wysokości przede wszystkim wchodzą szelki wraz z uprzężą oraz linki asekuracyjne. Najlepsze spośród oferowanych przez współczesnych producentów szelki z uprzężą do pracy na wysokości są pełne, a więc składają się z części biodrowej i piersiowej. Są one wykonane z najwyższej jakości, wytrzymałych i bardzo trwałych materiałów oraz posiadają stalowe kolucha do stabilizacji pozycji i takież elementy do wpinania narzędzi zjazdowych i asekuracyjnych. Taką uprząż do pracy na wysokości przypina się do linek asekuracyjnych.

Linki asekuracyjne

Nie tylko pełna, posiadająca część biodrową i piersiową uprząż do pracy na wysokości jest niezbędna do tego, by zapewnić pracownikowi należyte bezpieczeństwo. Same szelki właściwie nie byłyby w stanie ochronić zdrowia i życia osób na wypadek upadku. Pełen zestaw asekuracyjny do pracy na wysokości zawiera również solidne linki asekuracyjne. Najczęściej są to solidne linki asekuracyjne statyczne. Jako, że są one narażone na duże obciążenia, zużywają się szybciej niż szelki, w związku z czym ogromnie ważna jest regularna kontrola ich stanu i w razie potrzeby wymiana na nowe.

Asekuracja pracy na wysokości z Meridus

Asekuracja pracy na wysokości to absolutna podstawa. Meridus oferuje wyłącznie najwyższej klasy, specjalistyczny, atestowany sprzęt do pracy na wysokości. W naszej ofercie znajdziesz m.in. szelki i uprzęże bezpieczeństwa, linki asekuracyjne, urządzenia samozaciskowe i samohamowne, a także gotowe zestawy asekuracyjne do pracy na wysokości.