Maski oraz filtry ochronne – jak wybrać odpowiednią maskę?

Co raz częściej jesteśmy narażeni na szkodliwe działanie zanieczyszczeń powietrza, bakterii czy wirusów. Szczególną uwagę na ochronę dróg oddechowych, powinny zwrócić osoby podatne na smog oraz choroby przenoszone droga kropelkową. O maskach ochronnych nie mogą zapomnieć również osoby pracujące fizycznie, których zawód wiąże się z kontaktem ze szkodliwymi substancjami.

Kiedy maska jest niezbędna? Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Jaki rodzaj maski wybrać? Sprawdź z nami!

Kiedy musisz założyć maskę?

Każdy z nas powinien zdecydować, czy ochrona dróg oddechowych jest mu potrzebna, oraz stosować się do zaleceń lekarza (jeśli takie otrzymał). Osoby cierpiące na choroby wirusowe powinny nosić maseczki, by nie rozprzestrzeniać wirusa. Maski okazują się jednak zbędne u zdrowych ludzi, którzy chcą uchronić się przed zakażeniem.

Nie zawsze jednak możemy działać wedle upodobań. Niektóre zawody narażają pracowników na choroby układu oddechowego. Przepisy BHP wyodrębniają trzy przypadki, w których pracodawca musi zapewnić pracownikom maski ochronne:

  • stężenie substancji niebezpiecznej przekracza Najwyższe Dopuszczalne Stężenie (NDS) w trackie 8-godzinnej pracy, przez co zagraża zdrowiu lub życiu pracownika
  • zawartość tlenu w wydychanym powietrzu jest mniejsza niż 17% jego składu
  • temperatura podczas wydychanego powietrza jest powyżej normy

Jak dobrać odpowiednia maskę?

Podstawowym parametrem przy wyborze maski ochronnej jest skuteczność filtrowania. Im wyższa, tym większe trudności z oddychaniem, dlatego nie można przesadzić. Zanieczyszczenia, z którymi najczęściej musimy sobie radzić nalezą do grup PM2.5 oraz PM10. Uniwersalnym podziałem jest ten na trzy klasy:

  • FFP1 – niski poziom ochrony – maska zatrzyma 80% cząstek mniejszych niż 2 mikrometry
  • FFP2 – średni poziom ochrony – maska ochronna zatrzyma 94% cząstek o średnicy nie większej niż 0,5 mikrometrów
  • FFP3 – wysoki poziom ochrony – maska skutecznie powstrzyma 99% cząstek mniejszych niż 0,5 mikrometra

Koniecznie musisz pamiętać o odpowiednim dobraniu kształtu maski do twarzy. Nie może ostawać, ale też nie powinna uciskać zbyt mocno, by nie powodowała dyskomfortu. Zwróć uwagę na obecność zaworu wentylacyjnego, który znacznie pooprawia komfort noszenia maski. Bez niego będzie ona parować wewnątrz, co zwiększy wilgoć i spowoduje dyskomfort.

Jak utrzymać higienę?

Pamiętaj, że oprócz zanieczyszczeń z zewnątrz, maska zbiera brud znajdujący się w jej bezpośrednim otoczeniu, czyli pot, makijaż itp. Dlatego nie możesz zapomnieć o częstym myciu maski ochronnej, zgodnie z zaleceniami od producenta (przeważnie dwa-trzy razy w miesiącu). Jeśli maska posiada wbudowany filtr, wystarczy wymienić go co kilka miesięcy. Modele, które go nie posiadają, trzeba co jakiś czas wymieniać. Nie tylko ze względu na higienę – po pewnym czasie brudne maski przestają być skuteczne.