W wielu zakładach pracy pracownicy są zobowiązani do stosowania tzw. środków ochrony indywidualnej. Jednak co to są środki ochrony indywidualnej i jakie są środki ochrony indywidualnej? Jakie elementy ubioru i akcesoria do nich zaliczamy, natomiast czego nie można uznać za środki ochrony osobistej? Właściwie kiedy stosujemy środki ochrony indywidualnej? W jakich warunkach są one konieczne? Czy to prawda, że swoim podwładnym dostarcza je szef? Czy pracodawca musi zapewnić ubranie robocze/ochronne swoim pracownikom? W końcu, jakie wymagania powinny spełniać środki ochrony indywidualnej i jak dobrać odpowiednie?
Co to i jakie są środki ochrony indywidualnej?
Co to są środki ochrony indywidualnej? Otóż, jest to odzież i akcesoria noszone przez pracowników wielu zakładów pracy, mające na celu zapewnienie im ochrony przed różnego rodzaju zagrożeniami dla zdrowia i życia wynikającymi z wykonywanej pracy i warunków, w jakich ta się odbywa. W takim razie, co do nich zaliczamy? Jakie są środki ochrony indywidualnej? Pośród powszechnie stosowanych środków ochrony osobistej wymieniamy: kombinezony, rękawice ochronne, ochraniacze łokci i kolan, ochraniacze brzucha, klatki piersiowej, barków, hełmy, nauszniki i okulary ochronne oraz obuwie ochronne. Natomiast jakie elementy nie stanowią środków ochrony indywidualnej?
Jakich elementów nie można uznać za środki ochrony osobistej?
Wiemy już, co to są środki ochrony indywidualnej, a także jakie są środki ochrony indywidualnej (przynajmniej te najpopularniejsze). Dla uporządkowania tematu, warto wspomnieć jeszcze o elementach, które często są nazywane środkami ochrony osobistej, lecz w rzeczywistości nimi nie są. Zaliczamy do nich: wyposażenie służb ratowniczych, mundury, które nie posiadają właściwości ochronnych, sprzęt przeznaczony do samoobrony, środki bezpieczeństwa stosowane przez służby porządku publicznego. Natomiast, kiedy stosujemy środki ochrony indywidualnej i czy pracodawca musi zapewnić ubranie robocze/ochronne swoim pracownikom?
Kiedy stosujemy środki ochrony indywidulnej?
Skoro wyjaśniliśmy już, jakie są środki ochrony indywidualnej, a co, choć często o to posądzane, nimi nie jest, pora ustalić kiedy stosujemy środki ochrony indywidualnej. Otóż, pracownicy powinni używać profesjonalną odzież ochronną certyfikowaną i inne środki ochrony indywidualnej w sytuacji, gdy nie da się uniknąć niebezpieczeństw wiążących się z wykonywaną pracą. Oznacza to, że środki ochrony osobistej są konieczne, gdy środki ochrony zbiorowej, czyli rozwiązania techniczne, mające na celu ochronę grupy ludzi w miejscu pracy, nie zapewniają wystarczającego bezpieczeństwa lub, gdy organizacja pracy nie rozwiązuje problemu. Jednak, czy rzeczywiście to szef firmy ma obowiązek zaopatrzyć swoich podwładnych w odpowiedni sprzęt ochronny? Czy pracodawca musi zapewnić ubranie robocze/ochronne swoim pracownikom? Poza tym, jakie wymagania powinny spełniać środki ochrony indywidualnej i jak dobrać odpowiednie?
Czy pracodawca musi zapewnić ubranie robocze/ochronne swoim pracownikom?
Wiele osób, zarówno pracowników, jak i właścicieli zakładów pracy zastanawia się czy pracodawca musi zapewnić ubranie robocze czy też ochronne swoim podwładnym. Przede wszystkim należy wiedzieć, że każdej osobie zatrudnionej, której zdrowie jest narażone na niebezpieczeństwo na skutek wykonywania powierzonych jej obowiązków, należy się nieodpłatna, wygodna i dostosowana do charakteru pracy odzież ochronna certyfikowana oraz odpowiednie akcesoria. Musi o to zadbać pracodawca. W przeciwnym razie, służby BHP mogą go obciążyć karą pieniężną. Należy przy tym zaznaczyć, że zakupione przez szefa ubrania i sprzęt są jego własnością. Kiedy pracownik kończy pracę na stanowisku, jest zobowiązany do oddania ubrań właścicielowi. Jeśli natomiast środki ochrony indywidualnej zniszczą się, w związku z czym przestaną spełniać swoją funkcję, pracodawca powinien zapewnić pracownikowi nowy zestaw. A jakie wymagania powinny spełniać środki ochrony indywidualnej i jak wybrać właściwe?
Jakie wymagania powinny spełniać środki ochrony indywidualnej?
Już na sam koniec, skoro wiemy co to są środki ochrony indywidualnej oraz jakie są środki ochrony indywidualnej (a co nimi nie jest), a także kiedy stosujemy środki ochrony indywidualnej i czy pracodawca musi zapewnić odzież roboczą/ochronną swoim pracownikom, warto wspomnieć o doborze tychże. Jakie wymagania powinny spełniać środki ochrony indywidualnej i w związku z tym, jak wybrać odpowiednie? Wszystkie wymagania odnośnie środków ochrony indywidualnej są zawarte w ustawie o systemie oceny zgodności oraz rozporządzeniu w sprawie zasadniczych wymagań dla środków ochrony indywidualnej. Art. 237 § kp mówi o tym, że środki ochrony indywidualnej, dostarczone przez pracodawcę, muszą być zgodne z wymaganiami dotyczącymi oceny zgodności. Aby potwierdzić zgodność z wymaganiami, należy oznakować odzież ochronną znakiem CE. Przed zakupem odzieży ochronnej certyfikowanej i akcesoriów ochronnych, szef powinien skonsultować się z pracownikami. Warto wspólnie odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań, a mianowicie: jakie przepisy BHP obowiązują w firmie, które części ciała pracowników są narażone na zranienie, jaki jest rodzaj i stopień stężenia substancji zagrażających zdrowiu, jaki jest czas pracy, ile czasu pracownik musi spędzić w miejscu, w którym jest narażony na niebezpieczeństwo, czy praca odbywa się w jednym miejscu czy wymaga przemieszczania się, w jakiej pozycji pracują pracownicy?