Czemu służą maski ochronne na twarz i jak wybrać odpowiednią?

Niestety, przyszło nam żyć w czasach, kiedy to zanieczyszczenie powietrza jest bardzo duże. Dodatkowo sprawę pogarszają również obecne w nim wirusy, bakterie i inne, szkodliwe dla ludzkiego zdrowia drobnoustroje. Szczególnie dotkliwie odczuwają to ludzie borykający się problemami zdrowotnymi związanymi z drogami oddechowymi, alergicy, mieszkańcy tych rejonów Polski, gdzie smog jest największy, a także osoby pracujące na stanowiskach, na których kontakt z niebezpiecznymi substancjami jest na porządku dziennym. Na szczęście sytuację ratują maski ochronne na twarz. Czemu służy ochronna maska na twarz i w związku z tym kiedy rzeczywiście warto ją nosić? Na co zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru takiego akcesorium? Jakimi parametrami wyróżniają się profesjonalne maski ochronne na twarz? Co warto mieć na uwadze w kwestii higieny maseczki ochronnej właśnie?

Ochronna maska na twarz – kiedy warto ją nosić?

Maski ochronne na twarz to współcześnie produkty bardzo popularne. Jak sama nazwa wskazuje służą one ochronie – ust i nosa, a co za tym idzie dróg oddechowy przed wirusami, bakteriami, różnego rodzaju drobnoustrojami, a także zanieczyszczeniami powietrza, w tym smogiem. Obowiązkowo maseczki ochronne powinny nosić osoby, które chorują na choroby wywoływane przez wirusy lub podejrzewające, że mogą być zakażone (niektóre z nich mogą przebiegać bezobjawowo). Poza tym, na wielu stanowiskach pracy, w przypadku których wykonywanie powierzonych zadań naraża pracownika na choroby układu oddechowego, noszenie profesjonalnych masek ochronnych na twarz regulują przepisy BHP. Zgodnie z nimi, wyróżnia się trzy przypadki, gdy pracodawca musi zapewnić swoim podwładnym maski ochronne: jeśli stężenie substancji niebezpiecznej przekracza Najwyższe Dopuszczalne Stężenie (NDS) w trackie 8-godzinnej pracy, przez co zagraża zdrowiu lub życiu pracownika, jeżeli zawartość tlenu w wydychanym powietrzu jest mniejsza niż 17% jego składu oraz w sytuacji, gdy temperatura podczas wydychanego powietrza przekracza normę. Natomiast na jakiej podstawie wybrać odpowiednie maski ochronne na twarz? Które parametry są najistotniejsze? I jak zadbać o właściwą higienę ochronnej maseczki na twarz?

Profesjonalne maski ochronne na twarz i ich parametry

Jak dobrać odpowiednią maseczkę ochronną? Z całą pewnością najważniejszym parametrem, jakim powinniśmy kierować się przy wyborze ochronnej maski na twarz jest skuteczność filtrowania. Należy przy tym pamiętać, że im wartość ta jest wyższa, tym maska lepiej nas chroni, ale też tym większe możemy napotkać problemy z oddychaniem. Stąd warto zastanowić się nad optymalnym dla nas rozwiązaniem. Dostępne w specjalistycznych sklepach i hurtowniach BHP profesjonalne maski ochronne na twarz przede wszystkim zabezpieczają nas przed zanieczyszczeniami z grup PM2.5 i PM10. I tak też na rynku dostępne są maski ochronne o klasie skuteczności:
– FFP1 (niski poziom ochrony) – maska zatrzymuje 80% cząstek mniejszych niż 2 mikrometry,
– FFP2 (średni poziom ochrony) – maska zatrzymuje 94% cząstek o średnicy nie większej niż 0,5 mikrometrów,
– FFP3 (wysoki poziom ochrony) – maska skutecznie powstrzymuje 99% cząstek mniejszych niż 0,5 mikrometra.
Poza wspomnianym parametrem, ważny jest również odpowiednio dopasowany do twarzy kształt maski. Maseczka ochronna ani nie może odstawać od twarzy, ani być za ciasna. Na pewno godnymi polecenia są profesjonalne maski ochronne na twarz wyposażone w zawór wentylacyjny, który zapobiega parowaniu i wilgoci, a co za tym idzie poprawia komfort podczas noszenia maseczki.

Maseczka ochronna a higiena

Przy okazji omawiania zastosowania masek ochronnych na twarz oraz najważniejszych ich parametrów, warto wspomnieć o odpowiedniej higienie. Nawet najlepsze, najbardziej profesjonalne maski ochronne na twarz nie zapewnią nam należytej ochrony, jeśli będą brudne. Każda maseczka ochronna z czasem się brudzi. Stąd konieczne jest odpowiednie jej czyszczenie (mycie/pranie). Jeśli zaś posiadamy model z wymiennymi filtrami, należy regularnie zmieniać je na nowe.