Jak wybrać bezpieczne i ciepłe obuwie robocze zimowe?

Odpowiednia ochrona nóg jest konieczna na wielu stanowiskach pracy i niezależnie od pory roku. Solidne, komfortowe, oddychające, zabezpieczające stopy przed urazami obuwie to podstawowy element stroju roboczego m.in. budowlańców, magazynierów, pracowników produkcji, mechaników, spawaczy. Poza tym, że takie buty powinny być dostosowane pod względem wygody oraz rodzaju ochrony (np. na wypadek uderzenia, przygniecenia, ściskania, przebicia), muszą również być dostosowane do panujących w danym czasie warunków atmosferycznych i temperatury. Oznacza to, że inne modele sprawdzą się w czasie letnich upałów, inne zdadzą egzamin jesienią i zimą, gdy na zewnątrz jest zdecydowanie chłodniej, wilgotno, nierzadko mroźnie, wietrznie, a przez to ślisko. Wobec tego, jak wybrać bezpieczne i ciepłe obuwie robocze zimowe? Na co zwrócić szczególną uwagę? Wyjaśniamy, jakie parametry są najistotniejsze w przypadku butów roboczych na zimę oraz prezentujemy godne polecenia ciepłe buty robocze!

Buty robocze na zimę – najistotniejsze cechy

Wybór odpowiedniego, tj. zapewniającego należytą ochronę nóg pracowników, a jednocześnie komfortowego obuwia roboczego na zimę jest kluczowy. W tym przypadku poza czynnikiem bezpieczeństwa na wypadek różnego rodzaju wypadków losowych – stłuczenia/zmiażdżenia w wyniku upadku ciężkich przedmiotów, ściskania, stłuczenia, przebicia, ogromnie istotna jest ochrona przed chłodem, mrozem, opadami atmosferycznymi. Stąd też, z jednej strony buty robocze na zimę trzeba dostosować do panujących na danym stanowisku pracy warunków i ewentualnych zagrożeń dla zdrowia, z drugiej do wynikających z pory roku (w tym przypadku zima, ale też jesień) warunków pogodowych. Warto więc przypomnieć sobie poszczególne kategorie/klasy ochrony butów BHP – zimowych, wiosennych, letnich, jesiennych, jak również podział ze względu na konstrukcję i materiał wykonania.

Buty BHP – zimowe, wiosenne, letnie i jesienne – klasy ochrony, budowa buta i materiał wykonania

Niezależnie od tego, czy planujemy zakup obuwia roboczego zimowego, letniego czy na tzw. porę przejściową, w pierwszej kolejności powinniśmy określić kategorię czy też klasę ochrony. Ta oczywiście musi być zależna od warunków pracy. I tak też, warto mieć na uwadze, że produkty oznaczone literę S to buty bezpieczne chroniące przed uderzeniami o maksymalnej sile 200 J oraz przed ściskaniem o sile 15 kN. Buty oznaczone literą P, czyli buty ochronne zapewniają natomiast ochronę przed uderzeniami o sile 100 J oraz przed ściskaniem z siłą 10 kN. Z kolei obuwie oznaczane literą O to standardowe obuwie zawodowe. Poza tym, warto wiedzieć, że ze względu na konstrukcję obuwia bezpiecznego, ochronnego i zawodowego, to wyboru mamy: półbuty, trzewiki, buty, buty do kolan oraz buty z przedłużoną cholewką. Z kolei jeśli chodzi o materiały, z jakich wykonuje się buty robocze na zimę, lato i przejściowe, producenci oferują: buty klasy I – wykonane ze skóry lub podobnych materiałów, klasy II – buty całogumowe (wulkanizowane) i całotworzywowe (formowane wytryskowo), a także tzw. obuwie hybrydowe łączące w sobie cechy obuwia klasy I i II (stopa jest całogumowa lub całotworzywowa, natomiast reszta buta wykonana ze skóry lub podobnych materiałów). W takim razie, biorąc wszystko to pod uwagę i już po dostosowaniu odpowiedniej klasy obuwia do panujących w pracy warunków, jak wybrać bezpieczne i ciepłe buty BHP zimowe?

Bezpieczne i ciepłe buty robocze – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Najlepsze buty robocze na zimę to przede wszystkim obuwie wodoodporne, oddychające, wygodne oraz wyposażone w grubą, wytrzymałą i antypoślizgową podeszwę. Pracownicy, którzy w okresie jesienno-zimowym pracują na zewnątrz, gdzie temperatury oscylują w granicy 0 stopni Celsjusza, a nierzadko są minusowe, podłoże pokrywa warstwa lodu i śniegu, lub wewnątrz, lecz w bardzo niskich temperaturach (np. w chłodniach) powinni nosić obuwie robocze zimowe dodatkowo ocieplane. Jeśli chodzi o tę kategorię produktów (bezpieczne i ciepłe buty robocze), warto zainteresować się zwłaszcza ofertą marek U Power oraz Active Gear.