Jakie rękawice robocze/ochronne wybrać?

Na wielu stanowiskach pracy rzeczą niezbędną jest odpowiednie ubranie robocze lub ochronne. W sytuacji, gdy prywatna odzież pracowników jest narażona na znaczne zabrudzenie lub uszkodzenie, a także jeśli wymagają tego specyficzne warunki sanitarne, technologiczne lub higieny i bezpieczeństwa pracodawca ma obowiązek dostarczyć podwładnym stosowaną odzież roboczą. Jeśli natomiast powierzone danym osobom zadania/środowisko pracy zagraża jego zdrowiu, a nawet życiu, rzeczą niezbędną jest profesjonalna, certyfikowana odzież ochronna. Na strój roboczy/ochronny, w zależności od potrzeb, składają się różnego rodzaju elementy m.in.: kurtki, bluzy, kamizelki, koszule, bluzki, spodnie, kombinezony, a także obuwie oraz takie akcesoria, jak: czapki, kaski, maski, okulary/gogle, nauszniki i rękawice zapewniającą ochronę rąk. Wobec tego, jakie rękawice robocze wybrać spośród oferowanych przez współczesnych producentów? Jakie rękawice ochronne są najlepsze i jakie znaczenie przy wyborze ma rodzaj wykonywanej pracy?

Ochrona rąk

Rękawice, czy to robocze, czy ochronne stanowią jeden z podstawowych elementów ubioru pracowników w wielu różnych branżach, na rozmaitych stanowiskach. Mniej lub bardziej zaawansowaną ochronę rąk stosują m.in. medycy, laboratoranci, chemicy, sprzątacze, budowlańcy, spawacze, mechanicy, kucharze. W zależności od warunków zewnętrznych, z jakimi mają styczność dłonie, rękawice muszą być wykonane z odpowiedniego materiału, który będzie zapobiegał bezpośredniemu kontaktowi skóry z danym czynnikiem, np. brudem, detergentami, substancjami żrącymi, bardzo wysoką lub bardzo niską temperaturą, płomieniem, prądem, ostrymi przedmiotami. W takim razie, jakie rękawice robocze i ochronne mamy do wyboru? Na co zwrócić uwagę przy zakupie rękawic roboczych? Jakie rękawice ochronne zapewniają najwyższy stopień ochrony rąk przed poszczególnymi czynnikami?

Jakie rękawice robocze mamy do wyboru?

Zarówno w internecie, jak również w stacjonarnych sklepach i hurtowniach znajdziemy wiele, różnych rękawic roboczych. Jako, że ich podstawowym zadaniem jest ochrona rąk przed zabrudzeniem i otarciami lub odwrotnie ochrona tego, z czym nasze dłonie mają kontakt, przede wszystkim powinny być szczelne i w miarę możliwości odporne na rozerwanie. Zatem, jakie rękawice robocze mamy do wyboru i jakie wybrać? Otóż, producenci oferują modele jednorazowe, np. rękawiczki foliowe, lateksowe, nitrylowe i winylowe oraz rękawice wielokrotnego użytku: gumowe (przeznaczone głównie do sprzątania, zmywania) i dzianinowe (w sam raz do prac w ogrodzie, garażu, na budowie). O tym, które spośród rękawic roboczych są najlepsze decyduje konkretna sytuacja, w jakiej potrzebujemy zastosować takie akcesoria. Przykładowo, dla pielęgniarki, która wykonuje szczepienie najlepszą opcją będą jednorazowe rękawiczki lateksowe/nitrylowe, natomiast dla ogrodnika podgumowane po wewnętrznej stronie rękawiczki dzianinowe. Natomiast, jakie rękawice ochronne wybrać i co warto uwzględnić przed zakupem?

Jakie rękawice ochronne są dostępne na rynku i jakie jest ich przeznaczenie?

Wybór właściwych rękawic ochronnych zazwyczaj przysparza nieco więcej problemów, niż ma to miejsce w przypadku rękawic roboczych. Tego typu akcesoria muszą bowiem zagwarantować należytą ochronę rąk w przypadku kontaktu z potencjalnie niebezpiecznymi czynnikami. Zatem, jakie rękawice ochronne są obecnie dostępne na rynku i przed czym chronią? Otóż, współcześni producenci oferują specjalistyczne rękawice odporne na uszkodzenia mechaniczne (ścieranie, rozdzieranie, przekłuwanie, przecinanie), rękawice chroniące przed substancjami chemicznymi i biologicznymi, np. kwasem siarkowym, metanolem czy wodorotlenkiem sodu, rękawice zabezpieczające przed niską temperaturą i odmrożeniem, rękawice odporne na wysokie temperatury i kontakt z ogniem, rękawice chroniące przed elektrycznością i wreszcie rękawice antywibracyjne (np. do pracy z młotami pneumatycznymi).