Jednymi z popularniejszych, znajdujących zastosowanie w przypadku wielu stanowisk pracy fizycznej środkiem ochrony indywidualnej są kaski ochronne. Jak nietrudno się domyślić tego typu akcesoria służą ochronie głowy, a więc są konieczne wszędzie tam, gdzie głowy pracowników, z różnych względów są narażone na niebezpieczeństwo. Oczywiście ważne jest przy tym dopasowanie odpowiedniego do warunków pracy hełmu ochronnego i jego stan, a także prawidłowe noszenie. Co to jest kask ochronny, do czego służy i jakie rodzaje kasków ochronnych mamy do wyboru? Jak nosić kask BHP? Wreszcie, jakie znaczenie ma termin ważności kasku ochronnego?
Co to jest kask/hełm ochronny?
Kask ochronny nazywany inaczej hełmem ochronnym to, jak już zostało wspomniane, jeden ze środków ochrony osobistej. Cel, jaki przyświeca noszeniu kasku BHP to ochrona głowy. I tak też kaski ochronne zbudowane są ze skorupy, więźby, pasa głównego i pasa podbródkowego. Elementy te zapewniają bezpieczeństwo, chronią zdrowie, a nawet życie pracowników, którzy w czasie wykonywania swoich obowiązków mogą ulec wypadkowi.
Do czego służy kask BHP?
Gdzie i jakie zastosowanie znajdują kaski ochronne? Do czego służą? Otóż, hełm ochronny to absolutnie obowiązkowy środek ochrony indywidualnej właściwie każdej osoby, która pracuje w branży budowlanej (budowy, prace drogowe, prace na wysokościach), przemysłowej (hale produkcyjne, huty), kolejowej (prace manewrowe), transportowej (załadunek, rozładunek), leśnej (wycinka drzew), górniczej i wydobywczej. Oznacza to, że ochronę głowy w postaci kasku ochronnego należy stosować zawsze, gdy głowa może ulec uszkodzeniu, skaleczeniu, uderzeniu w trakcie wykonywanych prac. Natomiast jakie są rodzaje kasków ochronnych i jak prawidłowo nosić kask BHP?
Rodzaje kasków ochronnych
Wyróżnia się trzy rodzaje kasków ochronnych. Pierwszy z nich to lekkie, przemysłowe kaski, które spełniają normy PN-EN 812:2002. Zabezpieczają one głowę użytkownika w sytuacji zagrożenia uderzeniem o twarde, nieruchome przedmioty. Drugim typem kasków ochronnych są przemysłowe hełmy ochronne spełniające wymagania normy PN-EN 397:1997. Tego rodzaju kaski chronią przed zagrożeniem, jakie niosą za sobą spadające przedmioty (uderzając w część ciemieniową głowy powodują poważne uszkodzenia czaszki, mózgu lub kręgów szyi). W końcu, ostatnim spośród trzech dostępnych na rynku rodzajów kasków ochronnych są wysoko skuteczne hełmy ochronne zgodne z normą PN-EN 14052: 2006(U). Tego typu hełmy zabezpieczają użytkowników przed zagrożeniem uderzenia (również poza ciemieniową część głowy) przez spadające przedmioty o dużej energii i ostrych krawędziach.
Jak prawidłowo nosić kask ochronny?
Kaski ochronne, podobnie zresztą, jak wszystkie środki ochrony osobistej są opatrzone odpowiednimi normami oraz instrukcją użytkowania. Aby hełm ochronny zapewniał należytą ochronę, przede wszystkim musi być właściwie osadzony na głowie, tak, aby nie zsuwał się w żadną ze stron, np. podczas schylania się. Oznacza to, że jego rozmiar musi być dopasowany do rozmiaru głowy danego pracownika, ściśle przylegać, a z drugiej strony – nie uciskać, co powodowałoby dyskomfort. Pasek, który podtrzymuje podbródek powinien być naciągnięty na tyle, by utrzymywał kask ochronny we właściwej pozycji i nie krępował ruchów. Prawidłowo noszony kask BHP w razie wypadku uchroni przed uderzeniem, stłuczeniem, pęknięciem czaszki, wstrząśnieniem mózgu, uszkodzeniem kręgosłupa i ośrodka układu nerwowego. Stąd ogromnie ważne jest również przestrzeganie terminu ważności kasku ochronnego.
Termin ważności kasku ochronnego
Termin ważności kasku ochronnego jest równie istotny, co dobór odpowiednich rodzajów kasków ochronnych oraz właściwe ich noszenie. Termin ważności kasku ochronnego wynosi maksimum 5 lat. W przypadku prac wykonywanych w hełmie ochronnym na zewnątrz, okres przydatności skraca się do 3 lat. Materiał, z którego są wykonywane kaski ochronne nie jest niezniszczalny, po pewnym czasie staje się kruchy. Jeśli kask uległ zniszczeniu – jest odkształcony, uszczerbiony lub pęknięty trzeba go wymienić go na nowy.