Odzież ochronna, certyfikowana, przeznaczona do użytku profesjonalnego jest wymagana na większej ilości stanowisk pracy, niż mogłoby się wydawać. Istnieje wiele zawodów, które wiążą się z ryzykiem uszczerbku na zdrowiu, a nawet zagrożeniem życia. Czynniki niebezpieczne są przy tym bardzo różne. Co to jest odzież ochronna? Czy odzież robocza i ochronna to to samo? Co składa się na odzież ochronną? Jakie są dostępne na rynku rodzaje odzieży ochronnej i jej przeznaczenie?
Odzież robocza i ochronna to nie to samo!
Chcąc wyjaśnić co to jest odzież ochronna oraz wybrać odpowiednią dla siebie/swoich pracowników, w pierwszej kolejności trzeba zrozumieć, że odzież robocza i ochronna to nie to samo. Co prawda, zarówno odzież robocza, jak i odzież ochronna mają za zadanie zwiększyć poziom komfortu, a także bezpieczeństwa osób, które ją noszą, jednakże dwa typy odzieży różnią się sposobem wykonania i funkcjonalnością. Podczas, gdy ubranie robocze często zastępuje ubranie prywatne pracownika, chroniąc go przed zabrudzeniami, przy czym nie wymaga żadnych certyfikatów, nie podlega ustalonym w ramach BHP normom, odzież ochronna certyfikowana zastępuje lub przykrywa ubranie pracownika, lecz co najważniejsze wyklucza, a przynajmniej minimalizuje oddziaływanie na ciało szkodliwych dla zdrowia czynników, np. substancji chemicznych i żrących, bardzo wysokiej/niskiej temperatury. Odzież ochronna musi przy tym posiadać specjalistyczne certyfikaty potwierdzające jej jakość oraz zgodność z obowiązującymi normami. Co składa się na odzież ochronną? Jakie są rodzaje odzieży ochronnej i jej przeznaczenie?
Jakie elementy obejmuje odzież ochronna?
Wiemy już co to jest odzież ochronna oraz, że odzież robocza i ochronna to dwa różne typy odzieży stosowanej na odmiennych stanowiskach pracy. Wobec tego, jakie elementy ubioru mogą być odzieżą ochronną? Co się na nią składa? W zależności od warunków pracy i w związku z tym rozmaitych potrzeb, do wyboru mamy: bluzy, koszulki, kurtki, spodnie, kombinezony, rękawice, okulary, maski, kaski, ochraniacze. Bardzo ważne, by oprócz właściwego zabezpieczenia przed czynnikami szkodliwymi, wszystkie wymienione elementy stroju ochronnego zapewniały użytkownikom należyty komfort, nie krępowały ruchów. Stąd też, przed zakupem odzieży ochronnej (certyfikowanej) naprawdę warto dobrze przemyśleć swój wybór, biorąc pod uwagę stanowisko, na jakim będzie wykorzystywana, typ pracy, warunki, wynikające z nich zagrożenia dla zdrowia – czy to czynniki chemiczne, biologiczne, atmosferyczne, mechaniczne, promieniowanie, ryzyko wybuchu czy też porażenia prądem. Wobec tego, jakie są dostępne u współczesnych producentów rodzaje odzieży ochronnej i jej przeznaczenie?
Rodzaje odzieży ochronnej i jej przeznaczenie
W dzisiejszych czasach w sklepach i hurtowniach BHP dostępnych jest kilka typów odzieży ochronnej. Różne są więc rodzaje odzieży ochronnej i jej przeznaczenie. Te najpopularniejsze to: odzież antystatyczna, chroniąca przed temperaturą, zabezpieczająca przed zagrożeniami wywoływanymi przez prąd, chroniąca przed substancjami chemicznymi, promieniowaniem, niwelująca niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych, chroniąca przed mechanicznymi uszkodzeniami, biologiczna i wreszcie odzież ochronna ostrzegawcza. Elementy ubioru o właściwościach antystatycznych (odzież ochronna ESD) chroni pracowników przed skutkami wyładowań elektrostatycznych, w związku z czym znajduje zastosowanie np. przy produkcji sprzętu elektronicznego. Odzież chroniąca przed temperaturą – wysoką i niską, wykonana z materiałów niepalnych idealnie sprawdza się w przypadku spawaczy czy strażaków. Ubrania chroniące przed prądem są natomiast przeznaczone dla osób wykonujących prace instalacyjne. Jeśli chodzi o odzież zabezpieczającą przed negatywnym wpływem środków chemicznych, tu do wyboru mamy kilka różnych jej rodzajów, spośród których każdy chroni przed konkretnych czynnikiem chemicznym. Odzież robocza niwelująca wpływ promieniowania jest z kolei niezbędnym środkiem ochrony indywidualnej osób pracujących w laboratoriach i elektrowniach. Podobnie, odzież minimalizująca niekorzystne działanie czynników atmosferycznych jest niezastąpiona w takich warunkach pracy, jak platformy, statki, szklarnie i ogrody. Odzież zabezpieczającą przed mechanicznymi uszkodzeniami ciała najczęściej stosuje się w branży budowlanej i produkcyjnej. Tzw. biologiczna odzież ochronna certyfikowana, czyli zapobiegająca kontaktowi człowieka ze środowiskiem patogennym i wirusowym jest przeznaczona głównie dla pracowników szpitali, klinik weterynaryjnych, służb mundurowych. Wreszcie, odzież ostrzegawcza, która zwiększa widoczność osób wykonujących pracę w otoczeniu ludzi i sprzętu jest konieczna przy pracach budowlanych, drogowych, na lotniskach i w magazynach.