Jednym z najpopularniejszych środków ochrony indywidualnej są kaski ochronne. Wymagania co do ich stosowania, chociaż są jasno określone w obowiązujących przepisach BHP, niestety nierzadko są ignorowane. Tymczasem odpowiednia ochrona głowy podczas wykonywania różnego rodzaju czynności, często w niesprzyjających bezpieczeństwu warunkach, rzeczywiście zapobiega wielu potencjalnym nieszczęśliwym wypadkom przy pracy. Kiedy należy stosować kask ochronny? W jakich sytuacjach powinno się nosić taki hełm? Na ile istotny jest wybór kasku rekomendowanego przez producenta do konkretnych prac? Jaki kask roboczy wybrać spośród dostępnych na rynku? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Ochrona głowy
Osoby pracujące w wielu różnych branżach w znacznym stopniu narażają swoje zdrowie na szwank, a zdarza się, że życie. Na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń ich zdrowie mają za zadanie chronić profesjonalne środki ochrony indywidualnej, w tym odzież, obuwie oraz akcesoria typu słuchawki, maski, przyłbice, gogle, rękawice i hełmy. Te ostatnie zapewniają ochronę głowy, której ewentualne uszkodzenia nierzadko prowadzą do poważnych powikłań zdrowotnych, a nawet śmierci. W związku z tym każdy, komu w czasie wykonywania powierzonych obowiązków pracowniczych grożą urazy mechaniczne, ale też pobrudzenie włosów i skalpu substancjami, które mogą wywoływać podrażnienie skóry i/lub są trudne do zmycia, powinien wiedzieć kiedy należy stosować kask ochronny. Zatem, jakie są przesłanki co do korzystania z kasków ochronnych, wymagania względem nich i jaki wybrać możliwie najlepszy kask roboczy?
Kask ochronny – wymagania, co do jego stosowania
W wielu miejscach pracy stosowanie odpowiedniej ochrony głowy warunkuje bezpieczeństwo zdrowia i życia osób podejmujących się konkretnych zadań, a nawet tych, które z jakichś powodów tam przebywają (np. zleceniodawcy danego przedsięwzięcia). W takim razie, kiedy należy stosować kask ochronny? Otóż, powinno się go nosić w następujących sytuacjach: podczas prac na wysokościach, co grozi ewentualnym upadkiem, a w jego następstwie urazem głowy, w magazynach wysokiego składowania, gdzie istnieje ryzyko, że jakiś towar może spaść na magazyniera, w miejscach, w których może nastąpić wybuch, podczas wykonywania prac związanych z obróbką metali, z uwagi na odpryski stopionych metali, przy pracach z elektrycznością. Ponadto, kask ochronny wymagany jest na budowach, w kopalniach, rudach, stoczniach, a także wszędzie tam, gdzie w pobliżu znajdują się dźwigi, przenośniki, podnośniki, piece przemysłowe, rusztowania. Natomiast, jak dopasować właściwy kask roboczy?
Kask roboczy dopasowany do indywidualnych potrzeb pracownika
Każdy, kto w czasie wykonywania powierzonych przez pracodawcę zadań naraża swoją głowę na urazy, musi zdawać sobie sprawę z tego, kiedy należy stosować kask ochronny i rzeczywiście przestrzegać tych zaleceń. Niemniej, bardzo istotny jest wybór odpowiedniego akcesorium. Źle dopasowany hełm, zarówno do pracownika, jak również do rodzaju pracy i panujących wokół warunków nie zapewni pożądanej ochrony głowy. Wobec tego, warto pamiętać, że kask roboczy powinien być solidny, odporny na uderzenia i uszkodzenia mechaniczne, w miarę możliwości lekki. Na wypadek wysokich temperatur, ważne, aby posiadał otwory wentylacyjne, natomiast dla pracowników, którzy często się schylają musi być wyposażony w pasek podbródkowy. Najlepsze kaski robocze znajdziesz w ofercie sklepu internetowego Meridus BHP.